--}}

Emekçi Halkın İlerici Partisi

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) (Yunanca:``Ανορθωτικό Κόμμα Εργαζόμενου Λαού``) Kıbrıs`ta komünist çizgide siyaset yapan bir partidir. 1926 yılında Kıbrıs Komünist Partisi ismiyle, Yunanistan ve Kıbrıs`ın birleşmesini savunan Enosis`e karşı kurulan parti; tam bağımsız ve iki uluslu Kıbrıs Cumhuriyeti`ni savunmaktadır. 1931 yılında İngiltere kolonizasyonu döneminde yasaklanan parti, 1941 yılında AKEL ismiyle tekrar k

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) (Yunanca:``Ανορθωτικό Κόμμα Εργαζόμενου Λαού``) Kıbrıs`ta komünist çizgide siyaset yapan bir partidir. 1926 yılında Kıbrıs Komünist Partisi ismiyle, Yunanistan ve Kıbrıs`ın birleşmesini savunan Enosis`e karşı kurulan parti; tam bağımsız ve iki uluslu Kıbrıs Cumhuriyeti`ni savunmaktadır. 1931 yılında İngiltere kolonizasyonu döneminde yasaklanan parti, 1941 yılında AKEL ismiyle tekrar kuruldu. 1943 yılında da ilk defa belediye başkanı seçimlerini Limasol`da Ploutis Servas ve Gazimağusa`da Adam Adamantos ile kazandı.

2008 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların %53,46`sını alan partinin genel sekreteri, Dimitris Hristofyas "Cypriot victor rallies for unity", BBC News, 24 Şubat 2008. cumhurbaşkanı seçildi.

Genel SekreterlerLinkler

en icon gr icon tr icon Emekçi Halkın İlerici Partisi`nin Resmi Ağ Sayfası

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.