Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) (Yunanca:``Ανορθωτικό Κόμμα Εργαζόμενου Λαού``) Kıbrıs`ta komünist çizgide siyaset yapan bir partidir. 1926 yılında Kıbrıs Komünist Partisi ismiyle, Yunanistan ve Kıbrıs`ın birleşmesini savunan Enosis`e karşı kurulan parti; tam bağımsız ve iki uluslu Kıbrıs Cumhuriyeti`ni savunmaktadır. 1931 yılında İngiltere kolonizasyonu döneminde yasaklanan parti, 1941 yılında AKEL ismiyle tekrar k

Emekçi Halkın İlerici Partisi

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) (Yunanca:``Ανορθωτικό Κόμμα Εργαζόμενου Λαού``) Kıbrıs`ta komünist çizgide siyaset yapan bir partidir. 1926 yılında Kıbrıs Komünist Partisi ismiyle, Yunanistan ve Kıbrıs`ın birleşmesini savunan Enosis`e karşı kurulan parti; tam bağımsız ve iki uluslu Kıbrıs Cumhuriyeti`ni savunmaktadır. 1931 yılında İngiltere kolonizasyonu döneminde yasaklanan parti, 1941 yılında AKEL ismiyle tekrar kuruldu. 1943 yılında da ilk defa belediye başkanı seçimlerini Limasol`da Ploutis Servas ve Gazimağusa`da Adam Adamantos ile kazandı.

2008 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların %53,46`sını alan partinin genel sekreteri, Dimitris Hristofyas <ref> "Cypriot victor rallies for unity", BBC News, 24 Şubat 2008.</ref> cumhurbaşkanı seçildi.

Genel Sekreterler

Linkler

en icon gr icon tr icon Emekçi Halkın İlerici Partisi`nin Resmi Ağ Sayfası

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar