Emek Sineması

Kısaca: Emek Sineması, Beyoğlu’nun en eski sinemalarından biri. Yeşilçam Sokak’taki tam 78 yıllık bu sinema, tarihi kimliği, barok ve rococo bezeli duvarları, 875 kişilik ihtişamlı salonu, görkemli perdesi ve yılların kokusu içine sinmiş yüksek duvarları diğer sinemalardan ayrılıyor. ...devamı ☟

Emek Sineması
Emek Sineması

Emek Sineması, Beyoğlu’nun en eski sinemalarından biri. Yeşilçam Sokak’taki tam 78 yıllık bu sinema, tarihi kimliği, barok ve rococo bezeli duvarları, 875 kişilik ihtişamlı salonu, görkemli perdesi ve yılların kokusu içine sinmiş yüksek duvarları diğer sinemalardan ayrılıyor.

Son yirmi yıldır “İstanbul Film Festivali”ne ev sahipliği yapan sinema, serüvenine 1924 yılında “Melek” adıyla başlamış. Perdenin her iki yanında yer alan, art nouveau tarzı melek figürlerinden ismini alan sinemanın ilk sahipleri, o dönem İpek ve Sümer sinemalarının da sahipleri olan, A. Saltiel ile H. Artidi imiş. Daha sonra Emekli Sandığı’na geçen sinemayı 1958 yılına kadar İpekçi kardeşler işletmiş. Bu tarihte Emekli Sandığı, sinemanın işletmeciliğini de alarak adını “Emek” olarak değiştirmiş. 1969 yılında Turgut Demirağ’a geçen sinemanın işletmesini 1975 yılından beri İsmet Kurtuluş ve Süreyya Kurtuluş yapıyor.

1993 yılında ciddi bir restorasyondan geçen sinema, son olarak 2000 yılında koltuklarını, ses düzenini yenileyerek, yeni açılan modern sinemalarla yarışacak bir teknolojiye kavuşmuş. Sahne ve tavanı süsleyen yaldızlı barok süslemeler, dolby digital ses düzeni ile birleşmiş durumda.

Adres: Yeşilçam Sok. No: 3/1 Beyoğlu Telefon: 0212 249 50 92

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.