Emil Lahud

Kısaca: Emil Geamil Lahud (Arapça: اميل لحود, Ermenice: Իմիլ Լահուտ) (12 Ocak 1936-) şu anda Lübnan'ın cumhurbaşkanlığını yürütmektedir. ...devamı ☟

Emil Lahud
Emil Lahud

Emil Geamil Lahud (Arapça: اميل لحود, Ermenice: Իմիլ Լահուտ) (12 Ocak 1936-) şu anda Lübnan'ın cumhurbaşkanlığını yürütmektedir.

Emil Lahud 12 Ocak 1936'da Beyrut'ta doğdu. Lübnan'ın Katolik bir ailesinin üyesi olan Emil Lahud'un babası Lübnan bağımsızlık savaşının liderlerinden biri olan Cemil Lahud, annesi ise Ermeni asıllı Adrene Bacakyan idi. Emil Lahud Lübnan İç Savaşı sırasında General Michel Aoun'un yanında yer aldı. 1989 yılında iç savaşın bitmesinden sonra Lübnan silahlı kuvvetlerinin komutanlığına atandı. 1998 yılına kadar bu görevde kaldı ve aynı yıl içinde cumhurbaşkanlığa adaylığını koydu. 6 yıl cumhurbaşkanlığı yaptıktan sonra Lübnan anayasasına göre görev süresinin bitmesi gerekiyordu. Ancak Suriye'nin baskısıyla görev süresi 2007 yılına kadar uzatıldı.

Emil Lahud son yıllarda özellikle Hristiyan, Dürzi ve Sünni'lerin desteğini büyük ölçüde kaybetme durumuna geldi. Bir suikast sonucu öldürülen eski başbakan Refik Hariri Emil Lahud'un görev süresinin uzatılması konusunda Suriye'yle büyük bir anlaşmazlık yaşamıştı. Bu anlaşmazlığın Refik Hariri'nin hayatına mal olduğu öne sürülmüştür. Günümüzde Emil Lahud'a bir çok çevreler Suriye'nin bir kuklası gözüyle bakmaktadırlar. 12 Temmuz 2006 tarihinde Hizbullah'ın 2 İsrailli askeri kaçırması sonucu başlayan 2006 İsrail-Lübnan Krizi sırasında eskiden Lübnan silahlı kuvvetlerinin komutanı olmuş olmasına rağmen Emil Lahud hiç bir etkinlik gösterememiştir.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Emil Lahud Resimleri