Emperor (Grup)

Kısaca: Emperor, 1992 güzünde kurulan Norveçli black metal grubu. Grubun türü gittikçe değişmiş, progresif bir hal almıştır. ...devamı ☟

Emperor (grup)
Emperor (grup)

``]

Emperor 1992 güzünde kurulan Norveçli black metal grubudur. Grubun türü gittikçe değişmiş, progresif bir hal almıştır. Davulda Samoth, gitar ve seslendirmede Ihsahn , basta ise Mortiis grubun kurucu üyeleridir.

Müziklerinde karmaşık gitar riflerine klavye eşlik eder, ilk zamanlarında tipik black metal özelliği olarak solo çok ender kullanılır veya hiç kullanılmaz. Ezgiler Baltık-Ortaçağ karışımıdır. Besteler Ihsahn veya Samoth`un veya ikisinin ortak çalışmalarının sonucudur.

Şarkı sözleri düşsel bir atmosferde ve derinlerde işlenmiş olsa da çağdaş satanizm temalıdır. Buna rağmen şeytan adı doğrudan kullanılmaz; bunun yerine almighty emperor (en güçlü imparator), master of beasts (ucubelerin efendisi) gibi belirtkelere gidilir. Her albümüyle bu satanistik tema daha gerilerde kullanılır olmuştur. Başlangıçta şarkı sözleri Samoth`a aitken, grubun son zamanlarında bu işi Ihsahn üstlenmiştir.

Grup The Discipline Of Fire And Demise albümünün ardından 2003 yılında dağılmıştır.

DiskografyaKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.