En İyi Film Kurgusu Akademi Ödülü

''Eskimo/Mala The Magnificent (see Ray Mala)'' - Conrad A. Nervig

Eskimo/Mala The Magnificent (see Ray Mala) - Conrad A. Nervig ** Cleopatra - Anne Bauchens ** One Night of Love - Gene Milford * 1935 A Midsummer Night's Dream - Ralph Dawson ** David Copperfield - Robert J. Kern ** The Informer - George Hively ** Les Misérables - Barbara McLean ** Lives of a Bengal Lancer - Ellsworth Hoagland ** Mutiny on the Bounty - Margaret Booth * 1936 Anthony Adverse - Ralph Dawson ** Come and Get It - Edward Curtiss ** The Great Ziegfeld - William S. Gray ** Lloyd's of London - Barbara McLean ** A Tale of Two Cities - Conrad A. Nervig ** Theodora Goes Wild - Otto Meyer * 1937 Lost Horizon - Gene Havlick, Gene Milford ** The Awful Truth - Al Clark ** Captains Courageous - Elmo Vernon ** The Good Earth - Basil Wrangell ** One Hundred Men and a Girl - Bernard W. Burton * 1938 The Adventures of Robin Hood - Ralph Dawson ** Alexander's Ragtime Band - Barbara McLean ** The Great Waltz - Tom Held ** Test Pilot - Tom Held ** You Can't Take It with You - Gene Havlick * 1939 Gone with the Wind - Hal C. Kern, James E. Mewcom ** Goodbye, Mr. Chips - Charles Frend ** Mr. Smith Goes to Washington - Gene Havlick, Al Clark ** The Rains Came - Barbara McLean ** Stagecoach - Otho Lovering, Dorothy Spencer 1940'lar * 1940 North West Mounted Police - Anne Bauchens ** The Grapes of Wrath - Robert E. Simpson ** The Letter - Warren Low ** The Long Voyage Home - Sherman Todd ** Rebecca - Hal C. Kern * 1941 Sergeant York - William Holmes ** Citizen Kane - Robert Wise ** Dr. Jekyll and Mr. Hyde - Harold F. Kress ** How Green Was My Valley - James B. Clark ** The Little Foxes - Daniel Mandell * 1942 The Pride of the Yankees - Daniel Mandell ** Mrs. Miniver - Harold F. Kress ** The Talk of the Town - Otto Meyer ** This Above All - Walter Thompson ** Yankee Doodle Dandy - George Amy * 1943 Air Force - George Amy ** Casablanca - Owen Marks ** Five Graves to Cairo - Doane Harrison ** For Whom the Bell Tolls - Sherman Todd ve John Link ** The Song of Bernadette - Barbara McLean * 1944 Wilson - Barbara McLean ** Going My Way - Leroy Stone ** Janie - Owen Marks ** None but the Lonely Heart - Roland Gross ** Since You Went Away - Hal C. Kern ve James E. Newcom * 1945 National Velvet - Robert J. Kern ** The Bells of St. Mary's - Harry Marker ** The Lost Weekend - Doane Harrison ** Objective, Burma! - George Amy ** A Song to Remember - Charles Nelson * 1946 The Best Years of Our Lives - Daniel Mandell ** It's a Wonderful Life - William Hornbeck ** The Jolson Story - William A. Lyon ** The Killers - Arthur Hilton ** The Yearling - Harold Kress * 1947 Body and Soul - Francis Lyon ve Robert Parrish ** The Bishop's Wife - Monica Collingwood ** Gentleman's Agreement - Harmon Jones ** Green Dolphin Street - George White ** Odd Man Out - Fergus McDonnell * 1948 The Naked City - Paul Weatherwax ** Joan of Arc - Frank Sullivan ** Johnny Belinda - David Weisbart ** Red River - Christian Nyby ** The Red Shoes - Reginald Mills * 1949 Champion - Harry Gerstad ** All the King's Men - Robert Parrish, Al Clark ** Battleground - John Dunning ** Sands of Iwo Jima - Richard L. Van Enger ** The Window - Frederic Knudtson 1950'ler * 1950 King Solomon's Mines - Ralph E. Winters, Conrad A. Nervig ** All About Eve - Barbara McLean ** Annie Get Your Gun - James E. Newcom ** Sunset Boulevard - Arthur Schmidt, Doane Harrison ** The Third Man - Oswald Hafenrichter * 1951 A Place in the Sun - William Hornbeck ** An American in Paris - Adrienne Fazan ** Decision Before Dawn - Johnny Green, Dorothy Spencer ** Quo Vadis - Ralph E. Winters ** The Well - Chester Schaeffer * 1952 High Noon - Elmo Williams, Harry Gerstad ** Come Back, Little Sheba - Warren Low ** Flat Top - William Austin ** The Greatest Show on Earth - Anne Bauchens ** Moulin Rouge - Ralph Kemplen * 1953 From Here to Eternity - William A. Lyon ** Crazylegs - Irvine Warburton ** The Moon Is Blue - Otto Ludwig ** Roman Holiday - Robert Swink ** The War of the Worlds - Everett Douglas * 1954 On the Waterfront - Gene Milford ** The Caine Mutiny - Willam A. Lyon ** The High and the Mighty - Ralph Dawson ** Seven Brides for Seven Brothers - Ralph E. Winters ** 20,000 Leagues Under the Sea - Elmo Williams * 1955 Picnic - Charles Nelson, William A. Lyon ** Blackboard Jungle - Ferris Webster ** The Bridges at Toko-Ri - Alma Macrorie ** Oklahoma! - Gene Ruggiero, George Boemler ** The Rose Tattoo - Warren Low * 1956 Around the World in Eighty Days - Gene Ruggiero, Paul Weatherwax ** The Brave One - Merrill G. White ** Giant - William Hornbeck, Philip W. Anderson, Fred Bohanan ** Somebody Up There Likes Me - Albert Akst ** The Ten Commandments - Anne Bauchens * 1957 The Bridge on the River Kwai - Peter Taylor ** Gunfight at the O.K. Corral - Warren Low ** Pal Joey - Viola Lawrence, Jerome Thoms ** Sayonara - Arthur P. Schmidt, Philip W. Anderson ** Witness for the Prosecution - Daniel Mandell * 1958 Gigi - Adrienne Fazan ** Auntie Mame - William Ziegler ** Cowboy - William A. Lyon, Al Clark ** The Defiant Ones - Frederic Knudtson ** I Want to Live! - William Hornbeck * 1959 Ben-Hur - Ralph E. Winters, John D. Dunning ** Anatomy of a Murder - Louis R. Loeffler ** North by Northwest - George Tomasini ** The Nun's Story - Walter Thompson ** On the Beach - Frederic Knudtson 1960'lar * 1960 The Apartment - Daniel Mandell ** The Alamo - Stuart Gilmore ** Inherit the Wind - Frederic Knudtson ** Pepe - Viola Lawrence, Al Clark ** Spartacus - Robert Lawrence * 1961 West Side Story - Thomas Stanford ** Fanny - William H. Reynolds ** The Guns of Navarone - Alan Osbiston ** Judgment at Nuremberg - Frederic Knudtson ** The Parent Trap - Philip W. Anderson * 1962 Lawrence of Arabia - Anne V. Coates ** The Longest Day - Samuel E. Beetley ** The Manchurian Candidate - Ferris Webster ** The Music Man - William Ziegler ** Mutiny on the Bounty - John McSweeney, Jr. * 1963 How the West Was Won - Harold F. Kress ** The Cardinal - Louis R. Loeffler ** Cleopatra - Dorothy Spencer ** The Great Escape - Ferris Webster ** It's a Mad, Mad, Mad, Mad World - Frederic Knudtson (posthumous nomination), Robert C. Jones, Gene Fowler Jr. * 1964 Mary Poppins - Cotton Warburton ** Becket - Anne V. Coates ** Father Goose - Ted J. Kent ** Hush… Hush, Sweet Charlotte - Michael Luciano ** My Fair Lady - William Ziegler * 1965 The Sound of Music - William H. Reynolds ** Cat Ballou - Charles Nelson ** Doctor Zhivago - Norman Savage ** The Flight of the Phoenix - Michael Luciano ** The Great Race - Ralph E. Winters * 1966 Grand Prix - Fredric Steinkamp, Henry Berman, Stewart Linder, Frank Santillo ** Fantastic Voyage - William B. Murphy ** The Russians Are Coming, The Russians Are Coming - Hal Ashby, J. Terry Williams ** The Sand Pebbles - William H. Reynolds ** Who's Afraid of Virginia Woolf? - Sam O'Steen * 1967 In the Heat of the Night - Hal Ashby ** Beach Red - Frank P. Keller ** The Dirty Dozen - Michael Luciano ** Doctor Dolittle - Samuel E. Beetly, Marjorie Fowler ** Guess Who's Coming to Dinner - Robert C. Jones * 1968 Bullitt - Frank P. Keller ** Funny Girl - Robert Swink, Maury Winetrobe, William Sands ** The Odd Couple - Frank Bracht ** Oliver! - Ralph Kemplen ** Wild in the Streets - Fred Feitshans, Eve Newman * 1969 Z - Françoise Bonnot ** Hello, Dolly! - William H. Reynolds ** Midnight Cowboy - Hugh A. Robertson ** The Secret of Santa Vittoria - William Lyon, Earle Herdan ** They Shoot Horses, Don't They? - Fredric Steinkamp 1970'ler * 1970 Patton - Hugh S. Fowler ** Airport - Stuart Gilmore ** MASH - Danford B. Greene ** Tora! Tora! Tora! - James E. Newcom, Pembroke J. Herring, Inoue Chikaya ** Woodstock - Thelma Schoonmaker * 1971 The French Connection - Gerald B. Greenberg ** The Andromeda Strain - Stuart Gilmore (posthumous nomination), John W. Holmes ** A Clockwork Orange - Bill Butler ** Kotch - Ralph E. Winters ** Summer of '42 - Folmar Blangsted * 1972 Cabaret - David Bretherton ** Deliverance - Tom Priestly ** The Godfather - William H. Reynolds, Peter Zinner ** The Hot Rock - Frank P. Keller, Fred W. Berger ** The Poseidon Adventure - Harold F. Kress * 1973 The Sting - William H. Reynolds ** American Graffiti - Verna Fields, Marcia Lucas ** The Day of the Jackal - Ralph Kemplen ** The Exorcist - Jordan Leondopoulos, Bud Smith, Evan Lottman, Norman Gay ** Jonathan Livingston Seagull - Frank P. Keller, James Galloway * 1974 The Towering Inferno - Harold F. Kress, Carl Kress ** Blazing Saddles - John C. Howard, Danford Greene ** Chinatown - Sam O'Steen ** Earthquake - Dorothy Spencer ** The Longest Yard - Michael Luciano * 1975 Jaws - Verna Fields ** Dog Day Afternoon - Dede Allen ** The Man Who Would Be King - Russell Lloyd ** One Flew Over the Cuckoo's Nest - Richard Chew, Lynzee Klingman, Sheldon Kahn ** Three Days of the Condor - Fredric Steinkamp, Don Guidice * 1976 Rocky - Richard Halsey, Scott Conrad ** All the President's Men - Robert L. Wolfe ** Bound for Glory - Robert C. Jones, Pembroke J. Herring ** Network - Alan Heim ** Two-Minute Warning - Eve Newman, Walter Hannemann * 1977 Star Wars - Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew ** Close Encounters of the Third Kind - Michael Kahn ** Julia - Walter Murch, Marcel Durham ** Smokey and the Bandit - Walter Hannemann, Angelo Ross ** The Turning Point - William H. Reynolds * 1978 The Deer Hunter - Peter Zinner ** The Boys from Brazil - Robert E. Swink ** Coming Home - Don Zimmerman ** Midnight Express - Gerry Hambling ** Superman - Stuart Baird * 1979 All That Jazz - Alan Heim ** Apocalypse Now - Richard Marks, Walter Murch, Gerald B. Greenberg, Lisa Fruchtman ** The Black Stallion - Robert Dalva ** Kramer vs. Kramer - Gerald B. Greenberg ** The Rose - Robert L. Wolfe, C. Timothy O'Meara 1980'ler * 1980 Raging Bull - Thelma Schoonmaker ** Coal Miner's Daughter - Arthur Schmidt ** The Competition - David Blewitt ** The Elephant Man - Anne V. Coates ** Fame - Gerry Hambling * 1981 Raiders of the Lost Ark - Michael Kahn ** Chariots of Fire - Terry Rawlings ** The French Lieutenant's Woman - John Bloom ** On Golden Pond - Robert L. Wolfe (posthumous nomination) ** Reds - Dede Allen, Craig McKay * 1982 Gandhi - John Bloom ** Das Boot - Hannes Nikel ** E.T. the Extra-Terrestrial - Carol Littleton ** An Officer and a Gentleman - Peter Zinner ** Tootsie - Fredric Steinkamp, William Steinkamp * 1983 The Right Stuff - Glenn Farr, Lisa Fruchtman, Stephen A. Rotter, Douglas Steward, Tom Rolf ** Blue Thunder - Frank Morriss, Edward Abroms ** Flashdance - Bud Smith, Walt Mulconery ** Silkwood - Sam O'Steen ** Terms of Endearment - Richard Marks * 1984 The Killing Fields - Jim Clark ** Amadeus - Nena Danevic, Michael Chandler ** The Cotton Club - Barry Malkin, Robert O. Lovett ** A Passage to India - David Lean ** Romancing the Stone - Donn Cambern, Frank Morriss * 1985 Witness - Thom Noble ** A Chorus Line - John Bloom ** Out of Africa - Fredric Steinkamp, William Steinkamp, Pembroke Herring, Sheldon Kahn ** Prizzi's Honor - Rudi Fehr, Kaja Fehr ** Runaway Train - Henry Richardson * 1986 Platoon - Claire Simpson ** Aliens - Ray Lovejoy ** Hannah and Her Sisters - Susan E. Morse ** The Mission - Jim Clark ** Top Gun - Billy Weber, Chris Lebenzon * 1987 The Last Emperor - Gabriella Cristiani ** Broadcast News - Richard Marks ** Empire of the Sun - Michael Kahn ** Fatal Attraction - Michael Kahn, Peter E. Berger ** RoboCop - Frank J. Urioste * 1988 Who Framed Roger Rabbit - Arthur Schmidt ** Die Hard - Frank J. Urioste, John F. Link ** The Story of Dian Fossey - Stuart Baird ** Mississippi Burning - Gerry Hambling ** Rain Man - Stu Linder * 1989 Born on the Fourth of July - David Brenner, Joe Hutshing ** Driving Miss Daisy - Mark Warner ** The Fabulous Baker Boys - William Steinkamp ** Glory - Steven Rosenblum ** The Bear (L'Ours) (France) - Noëlle Boisson 1990'lar * 1990 Dances with Wolves - Neil Travis ** Ghost - Walter Murch ** The Godfather Part III - Barry Malkin, Lisa Fruchtman, Walter Murch ** Goodfellas - Thelma Schoonmaker ** The Hunt for Red October - Dennis Virkler, John Wright * 1991 JFK - Joe Hutshing, Pietro Scalia ** The Commitments - Gerry Hambling ** The Silence of the Lambs - Craig McKay ** Judgment Day - Conrad Buff, Mark Goldblatt, Richard A. Harris ** Thelma & Louise - Thom Noble * 1992 Unforgiven - Joel Cox ** Basic Instinct - Frank J. Urioste ** The Crying Game - Kant Pan ** A Few Good Men - Robert Leighton ** The Player - Geraldine Peroni * 1993 Schindler's List - Michael Kahn ** The Fugitive - Dennis Virkler, David Finfer, Dean Goodhill, Richard Nord, Dov Hoenig ** In the Line of Fire - Anne V. Coates ** In the Name of the Father - Gerry Hambling ** The Piano - Veronika Jenet * 1994 Forrest Gump - Arthur Schmidt ** Hoop Dreams - Frederick Marx, Steve James, William Haugse ** Pulp Fiction - Sally Menke ** The Shawshank Redemption - Richard Francis-Bruce ** Speed - John Wright * 1995 Apollo 13 - Mike Hill, Daniel P. Hanley ** Babe - Marcus D'Arcy, Jay Friedkin ** Braveheart - Steven Rosenblum ** Crimson Tide - Chris Lebenzon ** Seven - Richard Francis-Bruce * 1996 The English Patient - Walter Murch ** Evita - Gerry Hambling ** Fargo - Ethan Coen, Joel Coen (as Roderick Jaynes) ** Jerry Maguire - Joe Hutshing ** Shine - Pip Karmel * 1997 Titanic - Conrad Buff, James Cameron, Richard A. Harris ** Air Force One - Richard Francis-Bruce ** As Good as It Gets - Richard Marks ** Good Will Hunting - Pietro Scalia ** L.A. Confidential - Peter Honess * 1998 Saving Private Ryan - Michael Kahn ** Out of Sight - Anne V. Coates ** Shakespeare in Love - David Gamble ** The Thin Red Line - Billy Weber, Leslie Jones, Saar Klein ** Life Is Beautiful - Simona Paggi With the rise of digital non-linear editing systems, the award name was changed to Best Editing in 1999: * 1999 The Matrix - Zach Staenberg ** American Beauty - Tariq Anwar ** The Cider House Rules - Lisa Zeno Churgin ** The Insider - William Goldenberg, Paul Rubell, David Rosenbloom ** The Sixth Sense - Andrew Mondshein 2000'ler * 2000 Traffic - Stephen Mirrione ** Almost Famous - Joe Hutshing, Saar Klein ** Gladiator - Pietro Scalia ** Crouching Tiger, Hidden Dragon - Tim Squyres ** Wonder Boys - Dede Allen * 2001 Black Hawk Down - Pietro Scalia ** The Fellowship of the Ring - John Gilbert ** A Beautiful Mind - Mike Hill, Daniel P. Hanley ** Memento - Dody Dorn ** Moulin Rouge! - Jill Bilcock * '2002 Chicago - Martin Walsh' ** Gangs of New York - Thelma Schoonmaker ** The Hours - Peter Boyle ** The Two Towers - Michael Horton ** The Pianist - Hervé de Luze * '2003 The Return of the King - Jamie Selkirk' ** City of God - Daniel Rezende ** Cold Mountain - Walter Murch ** The Far Side of the World - Lee Smith ** Seabiscuit - William Goldenberg * '2004 The Aviator - Thelma Schoonmaker' ** Collateral - Jim Miller ve Paul Rubell ** Finding Neverland - Matt Chesse ** Million Dollar Baby - Joel Cox ** Ray - Paul Hirsch * '2005 Crash - Hughes Winborne' ** Cinderella Man - Mike Hill ve Dan Hanley ** The Constant Gardener - Claire Simpson ** Munich - Michael Kahn ** Walk the Line - Michael McCusker * '2006 The Departed - Thelma Schoonmaker' ** Babel - Douglas Crise, Stephen Mirrione ** Blood Diamond - Steven Rosenblum ** Children of Men - Alfonso Cuarón, Alex Rodríguez ** United 93 - Clare Douglas, Richard Pearson, Christopher Rouse * '2007 The Bourne Ultimatum - Christopher Rouse ** The Diving Bell and the Butterfly - Juliette Welfling ** Into the Wild - Jay Cassidy ** No Country for Old Men - Roderick Jaynes ** There Will Be Blood - Dylan Tichenor * '2008 Slumdog Millionaire - Chris Dickens' ** The Curious Case of Benjamin Button - Kirk Baxter ve Angus Wall ** The Dark Knight - Lee Smith ** Frost/Nixon - Mike Hill ve Dan Hanley ** Milk - Elliot Graham * '2009 The Hurt Locker - Bob Murawski, Chris Innis' ** Avatar - James Cameron, John Refoua, Stephen E. Rivkin ** District 9 - Julian Clarke ** Inglourious Basterds - Sally Menke ** Precious - Joe Klotz

En Çok Ödül Alanlar

Bu tablo en çok Akademi ödülü ve adaylığı kazanan editörleti listelemektedir.

Kaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

En İyi Film Kurgusu Akademi Ödülü ilgili konular

  • Kurtlarla Dans

    Dances with Wolves En iyi Film dahil 7 Akademi Ödülü kazanmış 1990 yapımı film.Kevin Costner bu filmde hem yönetmen olarak hem de oyuncu olara
  • Warren Beatty

    Oyuncu2
  • Ben Burtt

    En İyi Ses 1977 ''Star Wars''
  • Centilmenlik Anlaşması (film, 1947)

    Gentleman's Agreement 1947 yapımı film. Filmin yönetmenliğini Elia Kazan yaparken yapımcılığını Darryl F. Zanuck üstlenmiştir.Laura Z. Hob
  • En İyi Kurgu Akademi Ödülü

    1934'ten beri dağıtılan bu kategorideki "Oskar" ödül adaylıklarının En İyi Film Akademi Ödülü kategorisi ile yakın alakalı olduğu değe
  • En İyi Ses Kurgusu Akademi Ödülü

    En İyi Ses Efekti (1963–1967, 1975), Ses Efekt Kurgusu (1977, 1981–1999) ve Ses Kurgusu (1979, 2000–günümüz) alanında Akademi Ödülü ve a
  • Satıcının Ölümü (film, 1951)

    1952 Altın Küre Ödülleri
  • Son Ültimatom

    Son Ültimatom'' (özgün adı:''The Bourne Ultimatum'') 2007 yapımlı, 80. Akademi Ödülleri töreninde 3 Akademi Ödülü sahibi olmuş, eleştirm
  • Bram Stoker'dan Dracula

    ''Bram Stoker'dan Dracula'' veya kısa adı ile Dracula, 1992 ABD yapımı romantik korku-gerilim filmidir. Özgün adı ''Bram Stoker's Dracula'' ola