Enetsler

Kısaca: Enetsler (Rusça: энцы; ``tekil``: энец) veya Yenetsler, Entsiler, Yeniseyler, Yenisey-Samoyedler, Yenisey Samoyedleri veya Yeniseyliler. Rusya Federasyonu`nda, Yenisey Irmağı ağzında, geleneksel olarak göçebe bir yaşam süren halk. Çoğunluğu, Sibirya`da, Krasnoyarks Kray sınırları içindeki Taymir Özerk Okrugundaki Potapovo köyünde yaşar. 2002 yılı sayımına göre 237 Enets bulunuyordu. Ukrayna`da, 2001 yılında 26 Entsi va ...devamı ☟

Enetsler
Enetsler

Enetsler (Rusça: энцы; ``tekil``: энец) veya Yenetsler, Entsiler, Yeniseyler, Yenisey-Samoyedler, Yenisey Samoyedleri veya Yeniseyliler. Rusya Federasyonu`nda, Yenisey Irmağı ağzında, geleneksel olarak göçebe bir yaşam süren halk. Çoğunluğu, Sibirya`da, Krasnoyarks Kray sınırları içindeki Taymir Özerk Okrugundaki Potapovo köyünde yaşar. 2002 yılı sayımına göre 237 Enets bulunuyordu. Ukrayna`da, 2001 yılında 26 Entsi vardı ve bunlardan 18`i dilini konuşabiliyordu.

Enets dili, eskiden Yenisey Samoyed olarak adlandırılan Samoyed dillerinden biridir. Enetsler, bugün de kendi dillerini konuşurlar, ama eğitim dili Rusça`dır ve bundan dolayı Enets dili kaybolma riski altındadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.