Engin Civan

Emlak Bankası eski Genel Müdürü olan Civan, Turgut Özal'ın prenslerindendi. Civan, Selim Edes'e vaat ettiği kredi karşılığı aldığı 5 milyon dolarlık rüşveti geri vermediği için Alaattin Çakıcı'nın adamı Davut Yıldız tarafından 19 Eylül 1994'te vuruldu. Emlak Bankası'ndaki yolsuzluklarla ilgili hazırlanan 45 dosyadan 23'ünde sanık sıfatıyla yer aldı. Edes'ten rüşvet almak suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Civan, 550 gün cezaevinde yattıktan sonra infaz yasasından yararlanarak s

Emlak Bankası eski Genel Müdürü olan Civan, Turgut Özal'ın prenslerindendi. Civan, Selim Edes'e vaat ettiği kredi karşılığı aldığı 5 milyon dolarlık rüşveti geri vermediği için Alaattin Çakıcı'nın adamı Davut Yıldız tarafından 19 Eylül 1994'te vuruldu.

Emlak Bankası'ndaki yolsuzluklarla ilgili hazırlanan 45 dosyadan 23'ünde sanık sıfatıyla yer aldı.

Edes'ten rüşvet almak suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Civan, 550 gün cezaevinde yattıktan sonra infaz yasasından yararlanarak serbest kaldı.

Tahliye edildikten sonra 62.5 milyar liralık para cezasının 6 milyar 250 milyon liralık ilk bölümünü ödedikten sonra yurdışına kaçan Civan hakkında para cezasını ödemediği için yeniden tutuklama emri çıkarıldı ve İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranmaya başladı.

ABD'de olduğu ortaya çıkan Civan, bir süre sonra borçlarının tamamını ödeyip Türkiye'ye iade edilmekten kurtuldu.

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.