Engin Varol

Engin Varol (d. 17 Şubat 1949, İstanbul), ressam.

Biyografi bilgi kutusu |kişi_adı= Engin Varol |resim_adı= Engin Varol.jpg |doğum_tarihi=17 Şubat 1949 |doğum_yeri=Türkiye / İstanbul

Engin Varol (d. 17 Şubat 1949, İstanbul), ressam.

Babası deniz astsubayı, annesi ev hanımıydı. Öğrenim hayatından sonra serbest muhasebecilik ile uğraştı, ticaret hayatına atıldı. İçindeki sanat aşkı karşı konulamaz bir hal alınca, maddi birikimlerini tablo ve sanat eserleri alımına harcamaya başladı; bir yandan da dönemlerine damgasını vurmuş ressamların hayatlarını, eserlerini araştırıyordu. Kısa zamanda hatırı sayılır bir resim koleksiyonuna sahip oldu. Dünyanın dört bir yanından Türkiye`ye gelen yetenekli ressamlara maddi olanaklar sağlamaya başladı, sergi açmalarına ve isimlerini duyurmalarına yardımcı oldu, tekniklerini ve eserlerini gözlemledi.

Araştırdığı ressamlar arasında özellikle Vincent van Gogh ve Leonardo da Vinci`den çok etkilendi. Ancak, artık araştırma ve karşılıksız yardım gibi faaliyetler sanat açlığını doyurmaya yetmiyordu ve ilk eserlerini meydana getirmeye başladı. Resim yapmaktan inanılmaz bir haz alıyordu, kendine has tekniğiyle adeta renkleri dansettiriyordu. Mistisizm ve sürrealizm kokan tablolarını seriler halinde meydana getirdi, etkilendiği olay ve kişileri zihninde canlandırarak yaptığı resimlerini yine aynı olay veya kişilere atfederek gruplandırdı.

Evli ve bir erkek çocuk sahibi olan sanatçı, halen Beyoğlu`ndaki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Engin Varol
Engin Varol