Enterobacter

Enterobacter Gram negatif, fakültatif anaerobik, çubuk şeklinde, spor oluşturmayan, Enterobacteriaceae familyasına ait bakteri cinsidir. Enterobacterales takımının tip özelliklerini taşıyan cinsidir. 20 türü bulunmaktadır. Yakın zamanlı çalışmalarla bu cinse ait bazı türler farklı cinsler altında sınıflandırılmıştır, örneğin E. aerogenes, Klebsiella aerogenes olarak değiştirilmiştir. Bu cinsin klinik öneme sahip tek türü E. cloacae'dir.

Bu cinse ait bakterilerin bazı suşları patojeniktir ve bağışıklığı baskılanmış (genellikle hastanede yatan) kişilerde ve özellikle mekanik ventilasyon hastalarında fırsatçı enfeksiyonlara neden olurlar. En sık enfeksiyona neden oldukları organlar, idrar ve solunum yollarıdır. Enterobacter cinsi, koliform bakteriler grubunun bir üyesidir. Grubun en bilinen üyesi olan Escherichia coli'nin aksine fekal koliform (veya termotolerant koliformlar) değildirler. Bazıları quorum sensing özelliği gösterirler.

Araştırmacılar 2018'de Uluslararası Uzay İstasyonunda (ISS) nonpatojen Enterobacter bugandensis bakteri suşları tespit ettiler ve astronotlara sağlıklı bir ortam sağlamak için ISS üzerinde bu mikroorganizmaların dikkatle izlenmesi gerektiğini bildirdiler.

Kaynak:

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.