Entimist

Kısaca: Entimist (İçtenci)En gizli ve en mahrem heyecanlarını anlatmağa çalışan yazarlara, özellikle şairlere verilen ad. Entimist şiir 1830'a doğru İngiliz göl şairleri'nin etkisiyle romantik şiirin biçimlerinden biri ve en mahrem ifadelisi olarak ortaya çıktı. Fransa'da bu tür, Marceline Desbordes-Valmore ve Sainte-Beuve'ün manzum eserleriyle (Poâsies de Joseph Delorme [Joseph Delorme'un Şiirleri], 1829; Consolations [Avuntular], 1830; Pensees d'Août [Ağustos Düşünceleri], 1837 ...devamı ☟

Entimist (İçtenci)

En gizli ve en mahrem heyecanlarını anlatmağa çalışan yazarlara, özellikle şairlere verilen ad.

Entimist şiir 1830'a doğru İngiliz göl şairleri'nin etkisiyle romantik şiirin biçimlerinden biri ve en mahrem ifadelisi olarak ortaya çıktı. Fransa'da bu tür, Marceline Desbordes-Valmore ve Sainte-Beuve'ün manzum eserleriyle (Poasies de Joseph Delorme Delorme'un Şiirleri, 1829; Consolations [1], 1830; Pensees d'Aout Düşünceleri, 1837) temsil edildi.

Victor Hugo'nun les Feuilles d'Automne (Sonbahar Yaprakları) ve Les voix İnterieures (İçten Gelen Sesler) adlı eserleri de kısmen bu akımdan esinlendi. Fakat entimist eğilim, özellikle, F. Coppee (les İntimites, 1868) ile Sully Prudhomme'da (les Solitııdes [2], 1866; les Vaines Tendresses Sevgiler, 1875) görülür.

20. yüzyılda Ch. Vildrac, J.-J. Bernard, D. Amiel tarafından temsil edilen entimist tiyatro, günlük hayatın aleladeliği altında ruhların gizli yaşantısını sezdirmeğe çalışır.

İlgili konular

i̇çtenci

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.