Eorl

Kısaca: Rohan'ın efsanevi kralıdır. Léod'un oğlu olan Eorl aynı zamanda Genç Eorl diye de bilinmektedir. Daha genç yaştayken Rohan kırlarında dolaşan atların en güzeli olan Felarof'u yakalayıp eğitmiştir. Güneşin Üçüncü Çağı'nın 2510. yılında Gondor insanlarına Celebrant savaşında yardım eden Eorl'un halkı bu yardımlarından dolayı Gondor vekilharcı tarafından tanınmış ve kendilerine Calenardhon bölgesi verilmiştir. Böylece daha önceden sadece bir topluluk olan Rohirrim'ler kendi devletlerini kurmuşl ...devamı ☟

Rohan'ın efsanevi kralıdır. Léod'un oğlu olan Eorl aynı zamanda Genç Eorl diye de bilinmektedir. Daha genç yaştayken Rohan kırlarında dolaşan atların en güzeli olan Felarof'u yakalayıp eğitmiştir. Güneşin Üçüncü Çağı'nın 2510. yılında Gondor insanlarına Celebrant savaşında yardım eden Eorl'un halkı bu yardımlarından dolayı Gondor vekilharcı tarafından tanınmış ve kendilerine Calenardhon bölgesi verilmiştir. Böylece daha önceden sadece bir topluluk olan Rohirrim'ler kendi devletlerini kurmuşlardır. Eorl 60 yıl boyunca hüküm sürmüş ve bu süre içerisindeki her savaşta Gondor'un yanında yer almıştır.

Bu makale J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien - 3 Ocak, 18922 Eylül, 1973) in kitaplarındaki hayali bir karakteri anlatmaktadır.

Kaynak

  • http://www.ortadunya.com/
  • Bu konuda henüz görüş yok.
    Görüş/mesaj gerekli.
    Markdown kullanılabilir.