Eralp Akkoyunlu

Kısaca: Eralp Akkoyunlu (doğumu 1933, İstanbul), dünyayı dolaşan 5. Türk denizcidir.1933`te İstanbul`da doğdu, çocukluğunu Büyükada`da geçirdi. ...devamı ☟

} Eralp Akkoyunlu (doğumu 1933, İstanbul), dünyayı dolaşan 5. Türk denizcidir.

1933`te İstanbul`da doğdu, çocukluğunu Büyükada`da geçirdi. Columbia Üniversitesi`nde Bilgisayar Mühendisliği alanıanda doktorasını tamamladıktan sonra New York`ta çeşitli üniversitelerde ders verdi. New York Üniversitesi Bilgisayar Bölüm Başkanı iken dünya seyahati yapmaya karar verince kiraladığı bir atölyede 10 metrelik bir tekneyi imal etmeye başladı. Yosun adlı teknesinin yapımını 5 yılda tamamladı.

Dünya seyahatine Yosun adlı teknesi ile 1987 yılında başlamış, 8 Aralık 1995 tarihine kadar devam etmiştir. New York`ta üniversitede kürsü başkanı olduğu için seyahatini okulundan fırsat bulduğu sürece etap etap tamamlamıştır. 6 yıl 7 ay süren bu yolculukta Akkoyunlu, 302 gün seyir yaparak dünyayı dolaşmıştır. Akkoyunlu`nun boyu 2 metre olduğu için Yosun`un güverte tasarımı özel olarak yapılmıştır. Kamara yüksekliği ise 2 metre 10 santimdir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.