Ercan Kazmaz

Kısaca: Ercan Kazmaz, (d.1935 Rize, Türkiye), Türk gazeteci. İlk ve Orta tahsilini Rize’de tamamladı. ...devamı ☟

düzenle|Temmuz 2007 Ercan Kazmaz, 1935 Yılında Rize`de doğdu. İlk ve Orta tahsilini Rize`de tamamladı. 1955 yılında İstanbul Üniversitesi hukuk fakültesine kayıt oldu. İkinci sınıftayken Gazetecilik Enstitüsü`ne kayıt yaptırarak gazetecilik mesleğine Hergün Gazetesi`nde başladı. Hergün, Tanin, Yeni İstanbul, Sözcü gazete ve dergilerinde çalıştıktan sonra Rize Postası Gazetesi ve Kazmaz Yayınları adıyla kendi işini kurdu. Gazeteciliğin yanı sıra roman, boyama kitapları, seri çocuk hikayeleri, seri yayınlarla yüzü aşan yayım yaptı.

Ercan Kazmaz, Rize Postası Gazetesi`nin 15 yıl yayıncılık ve sahipliğini yaptı. Sürekli Basın Kartı sahibi olan Ercan Kazmaz Rize Postası Gazetesi ile Rize`de günlük gazete yayımını başlatmıştır. Ayrıca, Kazmaz Matbaası sahibi olarak İstanbul`da çalışmış ve Rize Haber Dergisi`ni çıkarmıştır.

Ercan Kazmaz, 1994 yılında geçirdiği bir rahatsızlıktan sonra gazeteciliği ve yayıncılığı bırakıp S. Saim Tekcan`ın önerisi ile yağlıboya resim çalışmalarına başlamıştır. Yusuf Taktak`ın atölye çalışmalarına uzun zaman devam ettikten sonra karma sergilere iştirak etmiş ve kişisel sergiler düzenlemiştir. Karadeniz evleri, deniz manzaraları, takalar, natürmort çalımalarını özel atölyesinde sürdürmektedir.

Ercan Kazmaz, halen eşi ve kızı ile İstanbul`da yaşıyor.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konular

1935 rize yusuf taktak

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.