Erciş

Erciş, Van ilinin en büyük ilçesidir. Van Gölü'nden 5 kilometre içeride, 25 metre yükseklikte kurulmuş olan Erciş'in yüzölçümü 2115 kilometre kare, denizden yüksekliği 1750 metre, Van'a uzaklığı ise 100 kilometredir.

Erciş, Van ilinin en büyük ilçesidir. Van Gölü'nden 5 kilometre içeride, 25 metre yükseklikte kurulmuş olan Erciş'in yüzölçümü 2115 kilometre kare, denizden yüksekliği 1750 metre, Van'a uzaklığı ise 100 kilometredir.

2 beldesi, 12 mahallesi, 86 köyü ve 36 mezrası bulunmaktadır. İlçe merkezi nüfusu 70.900'dür(2000) köyleriyle birlikte toplam nüfusu ise 145.229'dur. Bugün de çevre il ve ilçelerden yoğun şekilde göç almaktadır.

13. yüzyılda ünlü ticaret yolunun geçtiği Erciş'in bugün doğunun batıya açılan kapısı olması buraya ayrı bir önem kazandırmıştır. İran'dan Ortadoğu ülkelerine giden transit yol buradan geçmektedir. Erciş-Ağrı , Erciş-Bitlis ve Erciş-Van karayoluyla yurdumuzun her tarafından gidilmektedir

Erciş Ovası, Van Gölü kıyılarının en geniş ovalarından biridir. Ova, geniş vadiler boyunca içerilere sokulmuştur. Zilan Deresi'nin geçtiği yerlere "Hatun Çukurovası" , üzerinde Erciş ilçesinin bulunduğu düzlüğe de "Suluova" adı verilmektedir. Ayrıca bol otlu ve sulu bir çok ova ve yaylası bulunmaktadır. Belli başlı akarsuları, ovayı kuzeyden güneye geçen zilan deresi, Deliçay, İrşad Çayı ve Yekmal Çayı'dır. Kuzeyinde Aladağ ve Tendürek, İlçeye yaklaştıkça Meydan Dağı, Gürgür, Baba Dağı, Zurnaki Tepe, hemen devamında Grekor ve Kızılkaya Tepeleri ilçeye hakim yükseltilerdir 1841 yılında Van Gölü sularının tekrar alçalıp yükselmesi sonucu Erciş halkı, eski yerleşim yerleri olan Erciş Kalesi ve civarını terkederek Yukarı Çınarlı, Gölağzı, Kasımbağı, Alkanat ve Çelebibağı'na, idare merkezi de bugünkü erciş'in kurulduğu 15-20 hanelik bir köy olan Eganis (Akans) adı verilen yere taşınmış ve burası Erciş adını almıştır. 1910 yılında ilçe olmuş, 18 Mayıs 1915 'te Rus ve Ermeni işbirliği ile işgal edilmiş ve 1 Nisan 1918 de de kurtarılmıştır.

Tarihte Arzaşkun, Arsissa, Argişti Khinili, Arciş, Eganis, Erdiş şeklinde geçen ilçenin adını, Urartu Krallarından II. Arsissa veya bu topraklar üzerinde kurulduğu belirtilen Arsissa veya Arzaşkun adlı şehirlerden aldığı tahmin edilmektedir. Bugün Erciş'te birçok tarihi eser ve yer bulunmaktadır. İlçenin Çelebibağı beldesinde Tunç Çağından günümüze kadar kullanılan ve üzerinde Urartular'a Selçuklular'a Osmanlılar'a, Celayirlilere ve karakoyunlular'a ait değişik örneklerin bulunduğu mezarlığı, Van Bitlis ve Ağrı yol güzergahlarında bulunan Karakoyunlular'a ait Kadem Paşa Hatun, Zortul ve Akçayuva Kübmetleri, Osmanlı-İran savaşlarında büyük önem kazanan ve şu anda Van gölü suları içerisinde sadece iki yıkık bedeni kalan Erciş Kalesi , ilçenin hemen kuzeyinde Urartular'dan kaldığı belirtilen Zernaki şehir kalıntısı sadece birkaçıdır.

Kaynaklar

* Vikipedi

Haritası

Erciş koordinatları: 39.031000, 43.359700

Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  erciş berbat bi yer ya bir batılı olarak erçişi hiç ama hç beğenmedim insanı iyi ama gezilecek hiç bi yer yok ercişe geldiğim için çok ama çok pişmanım gerçekten de ercişin hiç ama hiç kentsel görünüm yok

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  merhaba ben mehmet ankaralı arkadasa cok tesekür ederim. ama ne ayzıkkı bu konuda yanılıyorsunuz.öncelikle bir yer hakında yorum yapacaksan o yeri gezip görmenizi tavsiye ederim

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ankaralı arkadas siz ercişin nerelerini begenmediniz

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ANKARALI ARKADAŞA ÖN YARGILI OLMAMASINI BİR YER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRTİLECEKSE ÖNCELİKLE O YERİ GEZİP GÖRMEK LAZIM OLDUĞUNU HATIRLATAYIM BENİM GÖZÜMDE ERCİŞ ANKARADAN ÇOK DAHA GÜZELDİR SEN BATILIYSAN BENDE YEŞİL ERCİŞLİYİM ANKARALI

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Eeeeeee haklisiniz ben bir ercisli olarak ercisi seviyorum. Ama dogu tarafina önem veren büyüklerimizmi varki birde doguyu begenmiyorsunuz. Hersey bati icin dogu yikilsin, ne olacakki. Sanki basbakanin isi gücü yok doguyu yapsin,ancan batiyi kalkindirsin.

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Erciş
Erciş