--}}

Erden Eruç

Erden Eruç, Türk gezgin. "Atlas Okyanusu`unu kürekle geçen ilk Türk" ünvanına sahiptir. Dünyayı kas gücüyle dolaşmak iddiasıyla yolculuklarını sürdürmektedir. 2007 yılının Temmuz ayında Büyük Okyanus`u kürekle geçmek üzere denize açılmıştır.

Erden Eruç, Türk gezgin. "Atlas Okyanusu`unu kürekle geçen ilk Türk" ünvanına sahiptir. Dünyayı kas gücüyle dolaşmak iddiasıyla yolculuklarını sürdürmektedir. 2007 yılının Temmuz ayında Büyük Okyanus`u kürekle geçmek üzere denize açılmıştır.

Yaşamı

1961 yılında Lefkoşe`de doğdu. Babasının askerlik mesleği nedeniyle çocukluğunda Türkiye`nin değişik yerlerinde bulundu. Çocukluğundan itibaren çeşitli sporlarla uğraştı. İlk tırmanışını 11 yaşındayken babası ile birlikte Erciyes Dağı`nın doğu zirvesine gerçekleştirdi. Yüksek dağ, teknik duvar, kar ve buz tırmanışlarını ve çeşitli doğa sporları ile ilgilenmeyi hiç bırakmadı. Üniversite yıllarında güreş sporu ile sonraki yıllarla judo sporu ile de ilgilendi.

Lise öğrenimini Bornova Anadolu Lisesi`nde tamamladı. Eğitimini, Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde sürdürdü. Bu okuldan mezuniyetinin ardından yüksek lisans için gittiği ABD`ye yerleşti. 41 yaşına dek ABD`de çeşitli firmalarda teknik uzman olarak çalıştı. 1999 yılında Seattle`e yerleşti. 11 Eylül 2001 Saldırıları`nın ardından işini kaybetti, ancak Seattle`ı terk etmek istemedi. 1997`den beri 6 Zirve Projesini planlamaktaydı. 2002 yılında birlikte kaya tırmanışı yaparken düşerek ölen arkadaşı Göran Kropp`un kaybı üzerine bu projeyi bir an önce gerçekleştirmeye karar verdi.

Projenin ilk aşaması Kuzey Amerika`nın en yüksek noktasına ulaşmaktı. 29 Mayıs 2003`de zirveye ulaştı ve geldiği gibi bisikletle Seattle`a geri döndü. Denali Zirvesi`ni takiben Alaska`daki Homer kasabasında yerli usullerle evlendiği sporcu eşi Nancy Board ile yaşamaktadır. 2006`da 6 Zirve Projesi`ne kısa bir ara vererek ona "kürekle okyanus geçen ilk Türk ünvanını" kazandıran Atlas Okyanusu geçişini gerçekleştirdi. Bu geçişin ardından yeni bir 6 Zirve Projesi yolculuğuna çıkan Eruç, en yüksek zirvesine tırmanmak üzere Avustralya kıtasına varmak için Pasifik Geçişi`ni sürdürmektedr.

Around N Over Vakfı

Eruç, 2003 yılında deneyimlerini özellikle ilkokul öğrencileri ile paylaşma düşüncesiyle kar amacı gütmeyen bir kurum (Around N Over Vakfı) kurmuştur. Kurum, kas gücüyle yapılan yolculukları destekleyip, deneyimleri paylaşarak öğrencilere dünyayı tanıtacak yeni bir pencere açmayı hedeflemektedir.

6 Zirve Projesi

Erden Eruç, 2003 yılında 6 Zirve projesini hayata geçirdi. Bu proje, 6 yıl boyunca kürek çekerek -Güney Kutbu hariç- kıtalar arasındaki okyanusları aşmak, kıtanın en yüksek zirvesine tırmanmak, kara yolculuklarını da bisikletle ve gerekirse yürüyerek katetmek şeklinde özetlenebilir.

Denali Zirvesi

Erden Eruç, 6 Zirve`nin ilk aşamasını 2003 yılında Kuzey Amerika kıtasının en yüksek noktası olan Alaska`daki Denali Zirvesi`ne(McKinley Dağı-6195metre) tırmanarak tamamladı. Bu tırmanışa gitmek için yaşadığı yer olan Settle`den Novara Safari marka bisikletinin arkasında römork çekerek 1 Şubat 2003 günü yola çıkmış, Kahiltna buzulu boyunca ilerleyerek ana kampa ulaşmış ve bundan sonra zirve tımanışını gerçekleştirmiştir. 29 Mayıs2003 günü zirveye ulaşan Eruç, 24 Ağustos 2003 günü evine döndüğünde bisikletle gidiş-dönüş toplam 9150km yol katetmiştir.

Pasifik Geçişi

Denali Zirvesini tamamladıktan sonra Seattle`a dönen Erden, Miami`den denize açılmak üzere 2004 sonbaharında Seattle-Miami arasını(6400km) 82 günde bisikletle katetmiş ancak aldığı tavsiyeler üzerine Miami yerine San Fransisco`dan denize açılmaya karar vermiştir.

Erden Eruç`un Pasifik Geçişi 11 Temmuz 2007 günü San Fransisco`daki Badega Körfezi Limanı`ndan başladı. Eruç, 7 ay sonra Avustralya`nın doğu kıyısındaki Mooloolaba Limanı`na ulaşmayı hedefledi. 7.9metre uzunluğundaki teknesinde 7 aylık yiyecek, su kaynatmak üzere yakıtı bulunan Eruç, elektrikli bir su cihazı ile deniz suyundan tuzu arıtarak tatlı su üretiyor ve bütün elektrikli aksamı çalıştıran aküleri teknesindeki güneş panelleri ile şarj ediyor. Eruç`un bu yolculuğuna otomotiv sektöründe faaliyet gösteren Aktaş Group adlı firma sponsorluk yapıyor.

Diğer Adımlar

6 zirve projesinde Pasifik geçisinden sonraki hedefleri sırasıyla şöyle:

Eruç, bu macera sonunda dünyayı kas gücüyle dolaşmayı tamamlamış olacak.

Atlas Okyanusu Geçişi

Erden Eruç, 2006`da 6 Zirve Projesi`ne kısa bir ara verdi ve Atlas Okyanusu geçişini gerçekleştirdi. 7.9 metrelik tekneyle Portekiz`in Lizbon kentindeki Kaşifler Anıtı`nın önünden 16 Ekim 2005 günü yola çıkan Eruç, 5 Mayıs 2006`da Guadeloupe Adası`nda Atlas Okyanusu geçişini noktaladı. Kanadalı Tim Harvey ile birlikte başlayan yolculuk sırasında ikili, Fas`taki El Jadida ve Safi limanlarına uğradıktan sonra Kanarya Adaları`nda Las Palmas`a vardı ve burada birbirinden ayrıldı. 92 gün süren tek başına yolculuk sonunda Eruç, kürekle okyanus geçen ilk Türk oldu. Bu geçişinden ötürü Türkiye Olimpiyat Komitesi tarafından bir Fair Play Ödülüne layık görüldü. Bu geçiş, 6 zirve Projesi kapsamındaki Pasifik Geçişi için bir ön hazırlık niteliğindedir. Eruç, tarihte Atlas Okyanusu`nu doğu-batı yönünde yalnız başına geçen 33. kişidir( Okyanus Kürekçileri Derneği`ndeki sıralama için tıklayınız.]).

BağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.