Ergani

Ergani, Diyarbakır ilinin bir ilçesidir.
Dicle'nin sağ kıyısına 10 km uzaklıkta ve 1526 metre yüksekliğindeki Zülküf Dağı'nın güney eteğine kurulmuş (Halk arasında Zülküf Dağı, Zülküf Peygamber Dağı, Makam Dağı olarak isimlendirilmektedir.) Diyarbakır'ın önemli ilçelerinden biridir.

Ergani

Ergani Diyarbakır iline bağlı ilçe.

1990 sayımına göre toplam nüfusu 78.603 olup, 37.365’i ilçe merkezinde, 41.238’i köylerde yaşamaktadır. Merkez bucağına bağlı 61, Ahmetli bucağına bağlı 9 köyü vardır. Yüzölçümü 1489 km2 olup, nüfus yoğunluğu 53’tür. İlçe toprakları Dicle havzasında yer alır. Kuzeyi dağlık, güneyi ise ovalıktır. Sulama amaçlı Devegeçidi Baraj Gölünün bir kısmı ilçe sınırları içinde kalır.

Ekonomisi tarıma dayanır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, mercimek, nohut, pamuk olup ayrıca az miktarda ayçiçeği yetiştirilir. Sebze ve meyvecilik yaygındır. En çok üzüm ve badem yetiştirilir. Yüksek kesimlerde hayvancılık yaygın olarak yapılır. Koyun ve kıl keçisi, hayvan varlığının büyük bölümünü teşkil eder. Çimento ve un fabrikaları başlıca sanayi kuruluşlarıdır. İlçe topraklarında açılan kuyulardan petrol çıkarılır. Halkın bir bölümü Maden ilçesindeki krom işletmelerinde çalışır.

İlçe merkezi, Ergani Ovasının kenarında Zülküfül Dağının güney eteklerinde yer alır. Haydarpaşa-Kurtalan demiryolu şehrin batı kıyısından; Çermik-Dicle karayolu ise ilçe merkezinden geçer. İl merkezine 55 km mesafededir. Çevresi bağ ve bahçelerle kaplıdır. İlçe belediyesi 1923’te kurulmuştur.

Ergani

Diyarbakır iline bağlı ilçelerden biri.
Ergani''nin Hillar köyündeki kazı çalışmalarında bende Milliyet Gazetesi Muhabirliğini yaptığım dönemde, bilim adamlarıyla yaptığım röportajlar da, kazı çalışmalarında bulunan dikiş iğnesi ve birkaç malzedende anlaşldığı gibi, Dünyanın ilk yerleşim alanı olduğunu, İstanbul Üniversitesi Prehistorya Anabilimdalı Başkanı iddia etmişti. o günkü Milliyet gazetesinde de fotoğraflarıyla birlikte yayınlamıştım.... İlçemize, Tarihimize ve Kültürümüze sahip çıkalım... Tüm Ergani Hemşehrilerime kucak dolusu selam ve saygılarımla Ahmet TUNA
parola niyandın
malasef ilçemizi tanıtamıtorlar oysaki bu bölgeni en güzel ilçesi...
başa gelen siyasetçiler hep kendi çıkarları doğrultusunda çalışıyorlar olan erganimize oluyor
erganide gençlik derneğini kurmak istiyorum
milletvekili osman aslana bir işim düştü yapmadı ve ergani ilçemize sahip çıkmıyor.gittim karadaş ailesinin bireylerinden bir agayla konuştum allah razı olsun ertesi günü hemen işimi halletti.işte hastam vardı ankarada ve sahipsizdik birilerinin el atması lazımdı.bize sahip çıkmayan insanları meclise göndermeyelim dostlarım.burdanda karadaş ailesine bir sitemim olacak o şahsı milletvekili yapan sizlerdiniz bu seviyeye getiren sizlerdiniz.bundan böyle dikkatli olalım lütfen saygılar
erganı guzel ama dedıkodu olmasa ıs sagası olsa aclık sefalet olmasa erganı o zaman guzel aclıktan sefaletten dayanmıssam sırtımı ıstanbula neyleyım guzellıgını erganının
ben erganinin eski adı hunyan yeni adı söğütalan olan köyündenım ve 20 yıldır erganıde oturuyorum.hayatın her karesınde dıyarbakır ve ılcelerı nde terür cok yogun bır sekılde falıyet gusterıyor dıye .bu ülkenın dıyer bölgesındekı ınsanları hep soguttular ve bu günümüzde ne yazık kı devam etmektedır.öle asılamıslarki maç lara bile zaman zamn yansıdı bu .ve bır cok olaya sebep oldu.ve bız halk olarak bundan ne kadar rahatsız oldugumuzu anlatmak ıstedıysekte hıç bir zaman sesimi duyulmadı.tabi bu ses hep böyle duyulmayacak kadar az olmayacak. suan ben dahil olmak özere halkın buyuk bır kesımı belki sesimizi duyarda bize olumlu cevap verirler diye beklemekte.bu halk bız turklerı sevmıyoruz turkler bu toprakları bıze bırakıp gıtsın demıyor.bu halk dıyorkı bu ülke hepımızınse hepımız kardes sek neden dıyer bolgelere verılen haklar bızede verılmıyor.bir gün bu halk bu düzenın düzelmıyeceginin farkını tamamen vardğında işte ozaman herşey değisir. ve bu zamana kadar susma hakkını kulanan konusmayan halk ta seını konustukları için ezilen halka katarsa.işte o zaman tek bır ses tek bır soruyu sorar. ve der kı madem biz düşmanız madem kı vatan haınıyız ozaman neden bızden ayrılmıyorsunun o zaman bu sesı bırak turkıyeyı duünya bile duymak zorunda kalır.ya eşitlik sağlanır yada ayrılıkmak zorunda kalınır .kı ozaman da eşitlik artık sağlanamaz.yani yıllardan beri konusulan uğrunda çift taraflı mılyonlarca sehit verdığimiz kürdistan kurulur ve ozaman halklar rahatlar ben 10 yıldır istanbulda yaşıyorum ozaman her seyı bırakır gıderım kendı ülkemde yaşarım burda bızden rahatsız olan turklerde rahatlamıs olur hepımız için en sağlıklı bır karardır bence öle de olmalı.tüm dıyarbırlılara yürekten slm olsun .


İlgili konuları ara

Yanıtlar