--}}

Erguvan

Erguvan (Cercis siliquastrum); Alm. Judasbaum (m), Fr. Arbre de Judée, gainier (m), İng. Judas-tree. Familyası: Baklagiller (Leguminosae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Güney Anadolu, Batı ve Kuzey Anadolu. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişen 2-10 m yüksekliğinde ağaç ve ağaççık. Maki vegetasyonunun tipik bitkilerindendir. Diğer bölgelerimizde park ve bahçelerde yetiştirilir. Yaprakları kalp biçiminde, tam kenarlı; çiçekleri erguvan reng

Erguvan (Cercis siliquastrum); Alm. Judasbaum (m), Fr. Arbre de Judée, gainier (m), İng. Judas-tree. Familyası: Baklagiller (Leguminosae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Güney Anadolu, Batı ve Kuzey Anadolu.

Erguvan (Cercis siliquastrum), yoğunlukla Güney Avrupa ve Akdeniz ülkelerinde bulunan bir ağaç. Erguvan, yapraklanmadan önce baharın müjdecisi kabul edilen morumsu pembe renkte çiçekler açar. İsa'nın ihanet eden havarisi Yahuda kendini bu ağaca asmıştır. Efsaneye göre bu olaydan sonra önceleri beyaz olan Erguvan çiçekleri utançtan ya da kandan kırmızıya dönmüştür.

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişen 2-10 m yüksekliğinde ağaç ve ağaççık. Maki vegetasyonunun tipik bitkilerindendir. Diğer bölgelerimizde park ve bahçelerde yetiştirilir. Yaprakları kalp biçiminde, tam kenarlı; çiçekleri erguvan renginde, yaşlı dal ve gövdelerden çıkarlar ve 6-10’lu bir arada kısa salkım durumunda olup, baharın müjdecisidirler. Çiçeklerin böyle yaşlı dal ve gövdelerden çıkması olayına kavliflori adı verilir. Meyveleri büyük ve çok tohumlu olup, bakla meyvesine benzer.

Kullanıldığı yerler: Rahatsız etmeyen asit tadında olan çiçekleri, salataya konur veya börek yapımında kullanılır.

Yazın sap kısmından girintili yuvarlak yaprakları olur. Sonbaharda ise fasulye benzeri tohumlar bırakır. Erguvan çiçeği havaların güzel gitmesi durumunda bazı sonbaharlarda da açar.

Erguvan, İstanbul'u, özellikle de İstanbul boğazını bahar aylarında kendine has mor rengine büründürür. Bizans ve Hristiyanlığın önemli imgelerindendir. Erguvan moru denen Bizans hükümdarlarının kıyafetlerinde kullanılan bir renktir.

Diğer anlamları

erguvan

Türkçe erguvan kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. judas tree

erguvan

baklagillerden, eflatunla kırmızı arası renkte çiçek açan, güzel bir süs ağacı (cercis siliquastrum).

erguvan

Türkçe erguvan kelimesinin Fransızca karşılığı.
arbre de Judée

erguvan

Türkçe erguvan kelimesinin Almanca karşılığı.
der Judasbaum

erguvan

Baklagillerden, eflatunla kırmızı arası renkte çiçek açan, güzel bir süs ağacı, deliboynuz (Cercis siliquastrum):
"Erguvan dallarından örülmüş çardağın içi loştu iyice."- N. Cumalı.

erguvan

(Farsça) Erkek ismi - Kırmızımtrak bir çiçek.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Erguvan
erguvan