Ernst-Robert Grawitz

Kısaca: Ernst-Robert Grawitz (d. 8 Haziran 1899, Charlottenburg - ö. 24 Nisan 1945, Potsdam-Babelsberg), II.Dünya Savaşı sırasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası'nda doktor ve SS-Reichsarzt. Grawitz aynı zamanda Alman Kızılhaç'ın başıydı. Gravitz, gaz odalarının kullanılması fikrini Heinrich Himmler'e veren kişilerdendir. ...devamı ☟

Ernst-Robert Grawitz (d. 8 Haziran 1899, Charlottenburg - ö. 24 Nisan 1945, Potsdam-Babelsberg), II.Dünya Savaşı sırasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Almanyası'nda doktor ve SS-Reichsarzt. Grawitz aynı zamanda Alman Kızılhaç'ın başıydı. Gravitz, gaz odalarının kullanılması fikrini Heinrich Himmler'e veren kişilerdendir.

Hayatı

Ernst-Robert Grawitz Tıp okudu. Dr. med. ünvanı alarak doçent oldu. Kasım 1931'de SS'e girdi. 1932'de Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi Partisi'ne girdi. 1933'te Berlin'deki Westend Hastanesi Başkemi oldu. 1935'te SS'in Sağlık Dairesi başkanı oldu ve çok sayıda görevler üstlendi. Heinrich Himmler kendisini SS Tıbbi büro şefi ve "Reich SS doktoru" olarak atadı. 1937'de SS'in Reich Başkanı, 1940'ta Waffen SS Sağlık Müfettişi oldu. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi toplama kampları'nda mahkumlar üzerinde acımasız tıbbi deneyler yaptı ve tıbbi deneylerin yönetiminden de sorumluydu. 1941'de Graz Üniversitesi'nde fahri profesörlük aldı. 1944'te SS-Obergruppenführer ve Waffen SS generali oldu. Avrupa'da II. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Grawitz Führerbunker'de doktorluk yaptı. Sovyetlerin ilerlemesi sırasında Berlin'deki diğer devlet görevlilerinin Berlin'i terk ettiğini duyduğunda Hitler'e kendisinin Führerbunker'i terk etmesi için dilekçe vermiş fakat bu isteği reddedilmiştir. Sovyet ilerlemesi giderek yaklaşınca ailesiyle birlikte intihar etmeye karar verdi. Grawitz, eşi ve iki çocuğu ile akşam yemeği yerken masanın altında 2 adet el bombasının pimini çekmiş ve ailesi ile birlikte patlamada hayatını kaybetmiştir. Ernst-Robert Grawitz'in dramatik intiharı, 2004 yılı yapımı "Der Untergang" ("Çöküş") adlı tarihsel filmde gösterilmiştir.

Kaynakça

* Ernst-Robert Grawitz İngilizce Wikipedia maddesi * Hitler Kitabı Sh:395, Yazarlar: Henrik Eberle / Matthias Uhl (ed.)

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.