Erol Dora

Kısaca: Erol Dora (d. 2 Şubat 1964; Silopi, Şırnak ) Süryani avukat ve milletvekili. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun Mardin bağımsız milletvekili adayı olarak 2011 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili seçildi. Dora böylece Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Süryani milletvekili oldu. Ana dili Süryaniceyi bilen Dora, orta düzeyde Kürtçe, Ermenice ve İngilizce bilmektedir. ...devamı ☟

Erol Dora (d. 2 Şubat 1964; Silopi, Şırnak ) Süryani avukat ve milletvekili. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun Mardin bağımsız milletvekili adayı olarak 2011 Türkiye genel seçimlerinde milletvekili seçildi. Dora böylece Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Süryani milletvekili oldu. Ana dili Süryaniceyi bilen Dora, orta düzeyde Kürtçe, Ermenice ve İngilizce bilmektedir. Hayatı Dora, 1964 yılında Şırnak'ın (aslında o dönem Mardin'in) Silopi ilçesinde herkesin Süryani olduğu Hessana köyünde doğdu. Yaşadığı köyde sadece ilkokul olmasından dolayı babası tarafından öğrenim görmesi için İstanbul'a gönderildi.

Milletvekili oluşu

Mardin ve Avrupa'daki Süryani kurum ve kuruluşlarıyla yapılan temaslar sonucu Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) tarafından Dora'ya milletvekili adaylığı teklifi götürüldü. Türkiye ve dünya siyasetini amatörce izleyen Dora, kendisine gelen teklifi kabul etti. Verdiği karar ile bölgeden ve diasporadan olumlu tepkiler aldı. Hatip Dicle'nin vekilliğinin düşürülmesi ve vekil seçilen tutuklu KCK sanıklarının tahliye edilmemeleri sonucu TBMM'de yemin etmeyen bağımsızlardan olan Dora, "halkın iradesinin üstünde hiç bir gücün olmadığı söyleminin somut olarak hayata geçirilmesini istediklerini, Ankara'nın da bunu görmesi gerektiğini" söyledi. 1 Ekim'de BDP vekilleriyle birlikte yemin etti.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.