Ertuğrul Gazi Lisesi

düzenle|Mart 2007

Ertuğrul Gazi Lisesi, nüfus bakımından milyonlar ile ifade edilen güzel Bursa`mızın merkaez nüfusunun yaklaşık yüzbin kişilik nüfusunu barındıran bu semtin tek orta öğretim kurumu olarak ilk önce İhsan Dikmen İlkokulu binasında 1983-1984 eğitim ve öğretim döneminde İhsan Dikmen Orta Okulu olarak eğitim ve öğretime başlar. Aynı dönem idari iş ve işlemler geçidi olarak Değirmenlikızık Orta Okulu Müdürlüğü`nde yürütülür. 1984-1985 öğretim yılında okul müdürlüğü müstakil hale getirilerek Hasan Uçar kurucu müdür olarak tayin edilir.

Yeni yerleşim ve yapılaşmalara açık olan Ertuğrul Gazi mahallesi ve kaplıkaya`nın nüfusunun hızlı bir şekilde artması, çok kısa bir süre içinde yeni bir okul binasının yapımını zorunlu kılmıştır. Okulumuz şimdiki binasına 1985-1986 eğitim ve öğretim yılı başında taşınırken adını dünyanın en büyük, en uzun ömürlü, büyük kültür ve medeniyet kurucusu, muazzam teşkilat ve müesseselere sahip Türk devletlerinden Osmanlı devletinin kurucusu Osman bey`in babası Ertuğrul gaziden almıştır.

Bugün on dershane, fizik-kimya-biyoloji, fen bilgisi,yabancı dil laboratuvarları, Bilgisayar teknolojileri sınıfı ile okul idaresinin çalışmaları ve çevrenin katkılarıyla 30-03-1988 tarihinde öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin istifadelerine açılan kütüphanesiyle hizmet vermeye çalışan okulumuzun amacı; Milli eğitimimizin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak:

  • Her Türk çocuğuna, iyi bir vatandaş olmak için gerekli temel bilgileri,beceri,davranış ve alışkanlıkları kazandırmak,onu milli ahlak anlayışına uygun olarak yetiştirmek.
  • Bütün öğrencilere orta eğitim seviyesinde genel kültür vermek suretiyle onlara kişi ve toplum meselelerini tanıtmak, sosyal ve kültürel kalkınmaya katkıda bulunmak şuurunu ve gücünü kazandırmak.
  • Öğrencileri, çeşitli program ve okullarla ilgili istidatları ölçüsünde ve doğrultusunda yüksek öğretime, hayata veya iş alanlarına hazırlamaktır.

Kaynaklar

Vikipedi

Haritası

Ertuğrul Gazi Lisesi koordinatları: 39.9369340, 32.8572310

İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 4 yıl önce
    Ertuğrul Gazi Lisesi haritadaki konumu. Lise
    Adres: Esenkent Mh.Malazgirt Cad.No:165 Maltepe Telefon: 2163764640 Faks: 2163764649

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ertuğrul Gazi Lisesi ilgili konular