Esenler

Esenler İstanbul'un ilçelerinden biri. İlçe kuzeyde Gaziosmanpaşa, güneyde Güngören, Güneydoğuda Zeytinburnu, batıda Bağcılar ilçeleriyle komşudur. Esenler, Atışalanı, Habipler olmak üzere; 4.9270 hektar alana yayılmış ilçe, 17 mahalleden oluşmaktadır. Başakşehir 4. Etap'ın da ilçeye katılmasıyla Esenler'in yüzölçümü toplam 5.227 hektara, mahalle sayısı da 18'e çıkmıştır.

Esenler İstanbul'un ilçelerinden biri. İlçe kuzeyde Gaziosmanpaşa, güneyde Güngören, Güneydoğuda Zeytinburnu, batıda Bağcılar ilçeleriyle komşudur. Esenler, Atışalanı, Habipler olmak üzere; 4.9270 hektar alana yayılmıştır ve 17 mahalleden oluşmaktadır. Başakşehir 4. Etap'ın da ilçeye katılmasıyla Esenler'in yüzölçümü toplam 5.227 hektara, mahalle sayısı da 18'e çıkmıştır.

Osmanlı döneminde Mahmutbey nahiyesi içerisinde birer Rum yerleşim yeri olan Litros ve Avas köylerinin etnik yapısı, Lozan Antlaşması'yla değişmiştir. Cumhuriyet döneminde Rum kökenli halkın Yunanistan'a göç etmesiyle boşalan köylere, Doğu Mekodanya'dan gelen Türkler iskan ettirilmiştir. Uzun yıllar mübadele köyü konumunda kalan Litros ve Avas isimlerini 1930'lu yıllara kadar korumuştur. 1937 - 1940 yıllarında gerçekleştirilen değişiklikle Litros-Esenler, Avas-Atışalanı olarak Türkçeleştirilmiştir. Bölge, Bizanslılardan kalma bir yerleşim alanıdır. Bu bölgenin en eski ahalisi Litros (Esenler) ve Avas (Atışalanı) adlarıyla kurulan köylerde yaşayan Rumlardır. Esenler veya Atışalanı Köyleri eski tarihlerde Bizans'ın şaşalı devirlerinde İstanbul'un Türk'ler tarafından fethine kadar Bizans köyleri olup, Bizans İmparatorluğu'na türlü tarım ürünleri yetiştirerek ekonomik katkıda bulunmuşlardır. Daha sonraları Rumların Litros (Esenler) veya Avas (Atışalanı) köylerini terk etmeleriyle, Devlet bu köyleri iskan yeri olarak kabul etmiş, bilahare Yunanistan'dan gelen mübadele göçmenlerini bu köylere yerleştirmiştir.

Esenler'i Davutpaşa yoluna bağlayan Ayazma yolu üzerindeki su kontrol kuyuları, şimdi Belediye oto Garajı olarak kullanılan Üçyüzlü, Ayazma Çeşmesi, Su Terazisi ve garaj içinde yıkık vaziyette olan Kilise güzel bir mimari örnek olarak karşımıza çıkar. İstanbul surlarının yıkılmasından sonra bu bölge toprakları askeri bakımdan önem kazanmıştır. İlçe Tarihinin İstanbul Tarihi içinde mütalaa edilmesi gerekir. İlçe tarihi eser bakımından zengin sayılmaz. Bizans ve Osmanlı dönemine ait çeşme, su kemeri, su terazisi ve sebil günümüze ulaşan tarihi yapılarımızdır. Bu eserlerin de kitabeleri tahrip edildiği için yapım tarihleri hakkında bilgi vermek mümkün değildir.

Bunlar: Avas kemeri, Atışalanı Çeşmesi, Atışalanı Sebili, Menderes Çeşmesi (Litros Ayazması), Yavuz Selim Çeşmesi ve Nene Hatun Çeşmesi.

İlçe kuzeyde Gaziosmanpaşa, güneyde Güngören, Güneydoğuda Zeytinburnu, batıda Bağcılar ilçeleriyle komşudur. Esenler, Atışalanı, Habipler olmak üzere; 4.9270 hektar alana yayılmış ilçe, 17 mahalleden oluşmaktadır. Başakşehir 4. Etap'ın da ilçeye katılmasıyla Esenler'in yüzölçümü toplam 5.227 hektara, mahalle sayısı da 18'e çıkmıştır. Esenler, İstanbul'un Avrupa Esenler Camii yakasındadır. Kuzeyde Gaziosmanpaşa, güneyde Bağcılar ve Güngören, batıda Küçükçekmece, doğuda Bayrampaşa ilçeleriyle komşudur. 1993 yılı sonunda ilçe olmuştur.Esenler'in bulunduğu bölge, baştan Bakırköy ilçesine dahil iken, bu ilçe bölününce önce Bayrampaşa'ya dahil edildi. Daha sonra da müstakil bir ilçe olarak kuruldu. 16 mahalleden meydana gelen Esenler ilçesinin mahalleleri şunlardır: Birlik, Çiftehavuzlar, Davut Paşa, Fatih, Fevzi Çakmak, Habipler, Havaalanı, Karabayır, Kazım Karabekir, Kemer, Menderes, Mimar Sinan, Namık Kemal, Nene Hatun, Turgut Reis, Yavuz Selim. Esenler, çevresindeki Bağcılar, Küçükçekmece vd. ilçelerden farklı olarak, sanayi merkezi olmaktan çok bir yerleşim merkezi özelliğindedir.

İstanbul Şehirlerarası Otobüs Terminali (Otogar) Bayrampaşa sınırları içerisinde olmasına rağmen Esenler ilçe merkezine yakın olduğu için Esenler Otagarı olarak anılmaktadır.

Linkler

http://www.esenler.bel.tr/

Dipnot: Bu sitenin adminlerinden ikisi yıllarca bu ilçede yaşamıştır ve biri halen Esenlerde ikamet etmektedir.

Haritası

Esenler koordinatları: 41.076601, 28.856997

Diğer anlamları

Esenler

İstanbul iline bağlı ilçelerden biri.


İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  "Burası ESENLER, burda bütün DESENLER" dir bana göre Esenler. Mine G. Kırıkkanat'ın da bu sayfaya Esenlerle ilgili fikirlerini yazmasını bekliyorum ivedilikle.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  esenlerde gezilecek hiç bir yeri yoktur sadece dört yolç davut paşa cad desi varsır bukadar

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  bi kere nihat kahvecinin alt yapısı esenlerdendir

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  SLM BEN YENİ ESENLER DEN YENİ AVCILARA TASIN DIM BU ESEN LER DE BEN 13 SENE OTURDUM AMA YILLARDIR ESENLER AYNII BİR OTURMA PARKI BİLE YOOK ESENLERE HİÇ BİR SEY YAPAMAMIŞ LAR HER TARAF SEERSERİ DOLU MESEALA LUNA PARKIN ORASI MUHTARLIĞIN ORASI AKSAM OLUN CA SERSERİ KAYNIYO İNSANLAR YURUME YE KORKUYOO

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Ne desenleri esenler işte desen mesen karıstırma işin içine. Esenler bir dörtyoldan ibaret olup haftanın 7 günü yerel halkı gezmek için dışarı ilçeleri tercih eder. İstanbul''un en büyük metro bakım yeri esenlerde dir.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Evet esenlerde hiçbirşey yok. bu konuda yıllardır birşey yapmayan esenler belediyesine ve gelişmesine hiçbir katkısı olmayan yöneticilere ne söylediğimi biliyonuz zaten.

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  ESENLER DEN HİÇ BEĞENMEDİM ÇEKİ DÜZEN VERSİNLER

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  DÜNYANIN EN GÜZEL KIZI NIN ESENLERDE OTURDUĞUNU BİLİYOMUYDUNUZ

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  gençler çocuklar ve burada buyumeye mahkum olanlar ne yazıkkı betonarme yapılar altyapı bozuklugu ve bıtmek bılmeyen arac ve ınsan trafıgı neysekı kurtuluşum yakın cocukluk yılını gecıren bır genc kız olarak KALANLARA SABIR DILIYORUM... VE OY KULLANMAYACAGIM !!!

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  esnler eskiden güzel şimdi çirkin olan esenler seni bu halinle bile özlüyorum ama yinede arnavutköyden daha iyisin eseleri buhale getiren biziz ona sahip çıkalım şimdi oturdugum yer buradan daha kötü bir alt yapısı bile yok

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  esenlerin dörtyolu ünlüdür ben esenlerliyim sinopluyum kazım kara bekirliyim ve burayı özlüyorum şimdi yaşadıgım yeri hiç sevmiyorum ev sahiplerine biraz vicdanlı olmalarını diliyorum onların yüzünden ailemi bırakıp dagın tepesinde yaşıyorum ne olur kiralar biraz düşsün esenlere geri gelmek istiyorum çünkü annem bana muhtaç ben olmazsam annem yaşayamaz

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  sevgili arkadaslarım ıyı yada kotusuyle bız orda yasıyoruz ne olursa olsun orası bızım ne olur buralardan onu kotulemeyın bız esenlerımızı sevıyoruz ve daima seveceyiz ben orda dogdum buyudum ve sımdı orayı o kadar arıyorum kı keske sımdı orda olsaydım ama ne yazık coooookk uzagım oralara ama bır gun tekrar gelıcem oraya ve hıc ayrılmamak uzere sızde orayı sevın ve yasadıgınız yerı kotulemeyınn iyi günler metinn..

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  aynen 20 yıl geçirdim dogdugumdan beri ordayım bi gezcek yerimiz var orasıda dörtyol davutpaşa caddesi günde 4 5 kere çıkmışımdır herhalde karabayırda 789.sok oturuyom :)

 • eren Avatar
  eren - 5 ay önce
  esenlerde gezecek yer yok diyen ve tarihi yer yok diyenlere sesleniyorum esenlerde güngörene komsu sınırı tarafında ytü yıldız teknik üniversitesi içinde ve arkasında bulunan eski adıyla davutpaşa kışlası ve arkada da bu kışlanın ekmek ihtiyacını karşılamak için fırın yaptırılmış olup bu kışlanın altından 3 tünel gecmektedir , dörtyolda ise şuan kütüphane olan eski bir kilise ve yanında, tarihten günümüze kalan çesmesi mevcuttur, otogar tarafında ise bayrampaşaya olan sınırında ferhat paşa çiftliği vardır aslında tarihsel olarak önemli bir rol oynamıştır esenler , kim bilir daha nice neleri vardır daha :)

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Esenler
Esenler