Esfender Korkmaz, (d.

Esfender Korkmaz

Hayatı1940 Kars Çıldır doğumlu akademisyen, ekonomist, gazeteci.

1959 yılında Kars Lisesi fen bölümünde mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi`ne girdi. Öğrenciliği sırasında Iktisat Fakültesi Talebe Derneği Başkanlığı, İstanbul Üniversitesi Spor Kulübü Başkanlığı ve Milli Türk Talebe Birliği Istanbul Yürütme Kurulu Başkanlığı yaptı.

Askerliğini 1965-1967 yılları arasında yedek subay öğretmen olarak Ankara, Şereflikoçhisar`da yaptı. 1965-1970 yılları arasında “Iktisadi Denge” dergisini çıkardı.

Doktorasını İktisat Fakültesi`nde verdi. Fransa`da, UNESCO nezdinde eğitim ekonomisi konusunda araştırmalarda bulundu. Maliye Enstitüsü`nde uzmanlık yaptı. Maliye ve Maliye Teorisi Kürsüsünde Dr. Asistanlık yaptı. 1980 yılında “Vergi Yapısı ve Gelişimi” adlı Doçentlik tezini vererek, aynı kürsüde Doçent oldu. 1988 Yılında “Gelişmekte olan ülkelerde dış borç sorunu” isimli profesörlük takdim tezi ile profesör oldu. iktisat Fakültesi`nde Maliye dersleri verdi.

Aynı zamanda 1988 yılına kadar Günaydın Grubunda danışmanlık yaptı. Günaydın, Gölge Adam, Ekonomik Bülten, Bugün, Meydan Gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Halen Gözcü Gazetesi`nde köşe yazmaktadır.

1991-1997 yılları arasında Iktisat Fakültesi Dekanlığı yaptı. Halen bu Fakültede Maliye Bölümü Başkanlığı ve öğretim üyeliği yapmaktadır.

Kars-Ardahan ve Iğdır Kalkınma Vakfı (KAI Vakfı) Kurucu Başkanı ve Istanbul Üniversitesi Mezun ve Mensupları Vakfı Başkanı`dır

Kitapları1. İktisadi Gelişme ve Mali Sistemi

2. Kriz Geliyorum Dedi.

3. Ekonomide Riskler: Kur Riski

3. Türkiye`de yoksulluğun sosyo ekonomik nedenleri etkileri ve çözüm önerileri

4. Mikro Kredi yoluyla yoksulluğun azaltılması: İSTANBUL MODELİ

5. Yükseköğretim kurumlarınin bölgelerarsı gelişim farklılıklarıaçısından önemi ve işlevi

Makale: Maliye ve Güncel Ekonomi Konusunda Çok Sayıda Makale

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar