Esir ��Ehrin I��Nsanlar��

Günther Blumentritt

Günther Blumentritt (d. 10 Şubat 1892 – ö. 12 Ekim 1967), Weimar Cumhuriyeti altında Kurmay Subayı ve İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası Generali olarak hizmet vermeye devam etti. I. Dünya Savaşı'nda bir Alman subayı idi. II. Dünya Savaşı boyunc...

Esir Şehrin Mahpusu

Esir Şehrin Mahpusu, Kemal Tahir'in yazdığı roman. Esir Şehir Üçlemesi'nin ikinci kitabıdır. Esir Şehrin İnsanları adındaki birinci kitabın devamı şeklindedir

Esin Pervane

Esin Pervane (d. 21 Haziran 1981, İzmir), Türk oyuncu.

Yükseliş yayı

Yükseliş yayı (ascending arc) Teozofi’de gezegensel zincir adı verilen süptil ya da esîrî planlardaki (kademelerindeki) bir hareketi ve akıntıyı ifade eden bir teozofi terimidir. Bu, yoğun maddeden en süptil plana (ortama) doğru olan yükselme hareketidir.

Esir Şehrin İnsanları

Esir Şehrin İnsanları

Esir Şehrin İnsanları, bir Kemal Tahir romanıdır.

Melikşah (Anadolu Selçuklu)

Melikşah (Farsça: ملكشاه ) ya da Şahinşah Anadolu Selçuklu Devleti'nin hükümdarıdır. Anadolu Selçuklu Sultanı I.

şehir

Şehir veya kent veya kasaba. Aslı Arapça'dır. Ancak Arapça'da şehrin karşılığı Madina'dır. En büyük yerleşim birimi anlamına gelmektedir. Türkiye'nin en büyük şehirleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, ve Adana'dır.

Çeng-nâme

Çeng-nâme, Ahmed-i Dâ`i`nin 1405-1406 ( Hicri 808) yazdığı, 14. yüzyılın ilk telif eserlerindendir ve Yıldırım Beyazid`in şehzadelerinden Emir Süleyman`a sunulmuştur.

Titus Livius