Eskişehir Yolu

D-200 Eskişehir Yolu, Ankara'yı Temelli ve Polatlı üzerinden Eskişehir'e bağlayan önemli devlet yollarındandır. Yolun Ankara şehir merkezinden geçen kısmının resmi adı İsmet İnönü Bulvarıdır.

Eskişehir Yolu

Eskişehir Yolu, Ankara`yı Temelli ve Polatlı üzerinden Eskişehir`e bağlayan önemli devlet yollarındandır. Yol aynı zamanda yine Polatlı üzerinden İzmir`e geliş-gidişler için kullanılmaktadır. Otoyola yakın bir altyapısı vardır. Eskişehir Yolu`nun şehir merkezi ile Ankara çıkışı arasında kalan kısmı çok sayıda devlet binası ile tanınmıştır. Sayıştay, Dışişleri Bakanlığı, Milli Kütüphane, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı ve MGK binası bunlardan en çok bilinenleridir.

Eskişehir Yolu ve çevresi Ankara`nın yeni ve zengin semtleri ile çevrelenmiştir. Beysukent, Çay Yolu, Ümitkent, Bilkent örneklerinde olduğu gibi.

2006 yılı itibariyle yol üzerinde metro hattı inşaatı sürmektedir.

Eskişehir Yolu`nda çok sayıda üniversite kampüsü de bulunmaktadır: Hacettepe, ODTÜ, Bilkent, Başkent Üniversitesi kampüsleri.

Yol artan trafiği ile de dikkat çekmektedir. Yol çevresindeki yerleşimlere ek olarak şehirlerarası trafik de buradan geçmektedir. Ayrıca Etimesgut ve Sincan semtleri de kısmen bu yoldan yararlanmaktadır. Yol Ankara Çıkışı`nda Çevre Yolu`na bağlanmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar