--}}

Eskipazar

Uzun yıllar Çankırı İli Çerkeş İlçesinin bucağı olan Eskipazar 1945 yılında İlçe olmuştur. 1995 yılında Karabük'ün vilayet olması nedeniyle Çankırı'dan ayrılarak Karabük'e bağlanmıştır. İl Merkezine uzaklığı 36 km.

Eskipazar Karabük'ün bir ilçesidir. Eskipazar'a 3 km. uzaklıkta Hadrianopolis antik kenti bulunmaktadır. Uzun yıllar Çankırı İli Çerkeş İlçesinin bucağı olan Eskipazar 1945 yılında İlçe olmuştur. 1995 yılında Karabük'ün vilayet olması nedeniyle Çankırı'dan ayrılarak Karabük'e bağlanmıştır. İl Merkezine uzaklığı 36 km.dir. 5 mahallesi ve 49 köyü bulunan bu İlçe dağınık bir yerleşim yerine sahiptir. İlçede ve çevresinde buralara ilk yerleşen protohititlerden kalma pek çok kaya mezarı ve tümülüs bulunmaktadır.

Yüzölçümü 657 kilometrekare , denizden yüksekliği 750 m. olan Eskipazar' ın en önemli akarsuyu Eskipazar Çayı, en önemli yükseltisi de Hodulca Dağı (1700 m.) ' dır. Karasal iklimin hüküm sürdüğü İlçedeki 18873 toplam nüfusun, 9937' si merkezde, 8936' sı köylerde yaşamaktadır.

Eskipazar'a 3 km. uzaklıkta bulunan antik kent Hadrianopolis en az dört medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlçede daha çok roma dönemine ait tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Orman alanları yönünden çok zengin olan Eskipazar orman içi mesire yerleri ve tatlı su kaynakları ile büyük ilgi çekmektedir. Anıtkabir ve T.B.M.M. binalarının yapımında kullanılan traverten taş ocaklarına sahip olan bu ilçede her yıl 17-18 Ağustos tarihlerinde "Müzik ve Yağlı Güreş Festivali" düzenlenmektedir.

Kaynak

Karabük Valiliği - http://www.karabuk.gov.tr

Ayrıca bakınız

Karabük

Haritası

Eskipazar koordinatları: 40.944500, 32.532200

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Eskipazar
Eskipazar