Esrarengiz Yıldız

Esrarengiz Yıldız (Fransızca: L'Étoile Mystérieuse), Tenten çizgiroman serisinde yayınlanan bir macera. Bu kitapta Tenten, Dünya'ya düşen bir göktaşını bulmak için Kuzey Buz Denizi'ne gider.

Esrarengiz Yıldız

150px|right|thumb|Esrarengiz Yıldız Esrarengiz Yıldız (Fransızca: L`í‰toile Mystí©rieuse), Tenten çizgiroman serisinde yayınlanan bir macera. Bu kitapta Tenten, Dünya`ya düşen bir göktaşını bulmak için Kuzey Buz Denizi`ne gider.

``Esrarengiz Yıldız`` serinin onuncu bölümüdür. İlk kez 1942 yılında, II. Dünya Savaşı devam ederken yayımlanmıştır.

Hikaye

} Tenten bir sıcak bir yaz akşamı Fındık ile dolaşırken daha önce gökyüzünde olmayan parlak bir yıldız dikkatini çeker. Yıldız hakkında bilgi almak için rasathaneye giden Tenten, tuhaf olaylarla karşılaştıktan sonra, yıldızın dünyaya çarpmak üzere olan bir kuyrukluyıldız olduğunu öğrenir. Dünyanın sonunun geldiğine inanan Tenten ümitsizlik içinde evine döner. Ancak ertesi gün bir deprem dışında felaket yaşanmaz. Astronomlar, kuyrukluyıldızın yörüngesini yanlış hesaplamıştır. Yıldız dünya ile çarpışmamıştır, ancak bir parçası Kuzey Buz Denizi`ne düşmüştür. Bu parça, daha önce bilinmeyen bir element içermektedir. Tenten, yıldızın düşen parçasını bulmak için Avrupa Bilimsel Araştırma Kurumu (kurgusal) tarafından düzenlenen keşif seferine katılır. Sefere Tenten`le birlikte Avrupa`nın çeşitli ülkelerinden bilimadamları ve Kaptan Haddok, ``Ufuk`` adlı geminin kaptanı olarak katılır. Ancak kuyrukluyıldızın peşindeki tek sefer onlarınki değildir: Saíµ Rico ülkesinden (kurgusal) bir banker, yeni elementi ele geçirmek istemektedir. Bunun için kendi adamlarını göndermekle kalmaz, Ufuk gemisini durdurmak için çeşitli hileler dener. Hikayenin sonunda kuyrukluyıldıza ilk ulaşan Tenten olur. Ancak Tenten kendini yeni elementin tuhaf özellikleri yüzünden hızla büyüyen bitki ve böceklerle çevrili bir dünyada bulur. Kuyrukluyıldızdan bir örnek almayı güçlükle başaran Tenten gemiye geri döner. Kuyrukluyıldız Kuzey Buz Denizi`ne gömülür. }

Notlar

thumb|right|Maceranın orijinal halinde, kötü adamlar Amerikan bayrağı taşırken, Hergí© daha sonra bunu hayali bir başka bayrakla değiştirir. Kitap II. Dünya Savaşı yıllarında yazılmıştı ve o sırada Hergí©`nin ülkesi Belçika, Almanya`nın kontrolündeydi. Bu nedenle, keşif seferindeki tüm bilimadamları mihver devletlerinden veya tarafsız kalan ülkelerdendir. Yine aynı nedenle, Tenten`in rakibi olan banker ilk baskıda Amerikalı olarak tasvir edilmiştir. Ancak daha sonra Hergí© bankerin adını değiştirerek Saíµ Rico adlı hayali ülkenin tabiyetine sokar. Ayrıca 35. sayfadaki Amerikan bayrağını hayali bir Saíµ Rico bayrağı ile değiştirir. Ancak bazı ayrıntılar, örneğin rakip şirketin gemilerinin adları (``Peary`` ve ``Kentucky Star``) Amerikan çağrışımları yapmaktadır. Bankanın adamları (``Johnson``, ``Douglas``) da Amerikan isimleri taşırlar.

Keşif seferinde Tenten`in kullandığı uçak II. Dünya Savaşı`nda Almanya`nın kullandığı bir keşif uçağıdır.

Sayfa 20`de, Dupond kardeşlerin önünde Hergí©`nin bir diğer çizgiroman serisinin kahramanları Quick ve Flupke görülmektedir.

Sayfa 21`de Kaptan Haddok`un manşetlerinde önce üç şerit görülürken sayfanın sonunda şeritler ikiye düşer.

Bu macerada Tenten, Kaptan Haddok`a istediğini yaptırmak için içki içirir (s. 37). Tenten bunu bir kez daha, Tenten Tibet`te macerasında yapacaktır.

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar