Etek

Kısaca: Etek, bedenin belden aşağısına giyilen ve genellikle kadınlar için olan, bacakları olmayan giysiye verilen ad. Kısa, uzun, deri, pileli gibi birçok çeşidi vardır. ...devamı ☟

etek
Etek

Etek, bedenin belden aşağısına giyilen ve genellikle kadınlar için olan, bacakları olmayan giysiye verilen ad. Kısa, uzun, deri, pileli gibi birçok çeşidi vardır. 20. yüzyıla kadar genel olarak Avrupa'daki tüm medeniyetlerde kadınlar etek giyerlerdi. Sanayi devrimi ve Dünya Savaşları sonrasında kumaş sıkıntısı veya üretimde eteklerin makinelere kaptırılması gibi zorunlu koşullar sonrasında kadınlar eteğin yanında pantolon da giymeye başladılar. 1970'lerde ise özgürlüğün simgesi haline gelen kot pantolon ile etek, kadınlar için bir kıyafet zorunluluğundan çıkıp modası olan bir giyim aksesuvarına dönüştü. Erkeklerde etek gibi bazı ülkelerde kutlama veya resmi törenlerde erkekler de milli kıyafet olarak özel etek giyerler. Galeri Resim:Mailly.jpg |17.yy'da etek Resim:Ada Lovelace.jpg |19.yy'da etek Resim:Phoenix Rising TSkirt.jpg|20.yy'da etek Resim:Minirock (Lack) Photo Model 2 crop.jpg |Mini etekli model Dış bağlantılar * Stylopedia -- Moda detayları üzerine site

Kaynaklar

Vikipedi

etek

1 . Giysinin belden aşağıda kalan bölümü.
2 . Bedenin belden aşağısına giyilen, değişik biçimlerde, genellikle kadın giysisi, eteklik:
"Sevim'in eteği bir dikene takılıp yırtılmış, beyaz potinleri çamura batmıştı."- R. N. Güntekin.
3 . Giysinin alt kenarı:
"Vedia'nın eteklerinden gözlerini ayırmayarak onu takip ediyordu."- P. Safa.
4 . Çadır, kanepe örtüsü gibi kumaştan olan şeylerin yere sarkan bölümü.
5 . Dağ, tepe, yığın vb. yamaçlı şeylerin alt bölümü:
"Dağın eteklerine küme küme serpilen kerpiç evleri gördü."- H. Z. Uşaklıgil.
6 . Yağmur sularının, çatının bazı yerlerinden içeri sızmasını önlemek için yapılan saç örtü:
"Baca eteği. Boru eteği."-
7 . argoEdep yeri.
Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
eteğe varmak , eteği ayağına dolaşmak , eteği kirlenmek , eteğindeki taşı dökmek , eteğinde namaz kılınmak , eteğinden ayrılmamak , eteğinden el çekmek , eteğine düşmek (veya sarılmak) , eteğine yapışmak (veya sığınmak) , eteğini başına atmak (veya sarmak) , eteğini çekmek , eteğini tutmak , eteğiyle mum söndürmek , etek açmak , eteklerini indirmek , eteklerini toplamak , etekleri tutuşmak , etekleri uzamak , etekleri zil (veya ıslık veya çalpara) çalmak , etek öpmek , etek silkmek , etek takmak (veya giymek)

etek

Türkçe etek kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. skirt, lap, foot (hill)

etek

giysinin belden aşağıda kalan bölümü; masa, kanepe örtüsü, perde, çadır vb. gibi kumaştan olan şeylerin yere sarkan bölümü.
vücudun belden aşağısına giyilen değişik biçimlerde, genellikle kadın giysisi; dağ, tepe, yığın gibi yamaçlı şeylerin alt bölümü.
giysinin alt kenarı; ut yeri, edep yeri.

etek

Türkçe etek kelimesinin Fransızca karşılığı.
jupe [la], pied [le]

etek

Türkçe etek kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Rock

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.