Ethel ve Julius Rosenberg

Ethel Greenglass Rosenberg (d. 25 Eylül 1915 – ö.

Ethel ve Julius Rosenberg

thumb|200px|Ethel Rosenberg thumb|200px|Julius Rosenberg Ethel Greenglass Rosenberg (28 Eylül 1915 - 19 Haziran 1953) ve Julius Rosenberg (12 Mayıs 1918 - 19 Mayıs 1953) Amerikan vatandaşı ve Amerikan Komünist Partisi CPUSA üyesiydiler. Sovyetler Birliği için casusluk yaptıkları için yargılandılar, suçlu bulundular ve idam edildiler.

Bu suçlamaların doğruluğu tartışmalıdır. Onyıllarca sonra Sovyet haberleşmeleri VENONA projesi ile deşifre edilmiş ve kamuya açılmıştır. Bu haberleşmelerde Julius Rosenberg`in aktif olarak casusluk yaptığı yeralmakta ancak suçlu bulunduğu casuslukla ilgili ya da Ethel Rosenberg`in ilgisi olduğuna dair herhangi bir delil bulunmamaktadır. Çift casusluk yapmak için komplo ile ve nükleer silah sırlarını Rus ajanlara iletmekle suçlanmışlardı. Venona projesi kapsamında yayınlanan haberleşmelerin Amerika Birleşik Devletleri tarafından yayınlandığı ve bu davada Amerika Birleşik Devletleri`nin taraf olduğu gerçeği suçlamalar ve dava sonucu hakkındaki tartışmaları sürdürmektedir.

Özgeçmiş

Julius Rosenberg 12 Mayıs 1918`de New York`da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1939`da City College of New York`dan elektirik mühendisi derecesi ile mezun oldu. 1940`da Ordu İşaret Alayı`na katıldı, orduda radar ekipmanları üzerinde çalıştı. Genç Komünist Derneği`nde lider oldu ve 1936`da orada üç yıl sonra evleneceği Ethel ile tanıştı.

} Ethel Greenglass September 25 Eylül 1915`de New York`da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Oyuncu ve şarkıcı olmayı çok arzuluyordu ancak sonunda bir nakliye firmasında sekreter olarak çalışmaya başladı. İşçi anlaşmazlıkları ile ilgilendi ve Genç Komünist Derneği`ne katıldı ve ilk kez Julius ile tanıştı. Rosenberglerin iki oğlu vardı.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar