Etiket: 1300

Nors dili

Eski Nors dili (dǫnsk tunga, dansk tunga ya da norrœnt mál) Vikingler döneminde, yaklaşık 1300'lere kadar, İskandinavya'nın yerlileri ve deniz aşırı yerleşim birimlerinde konuşulan dildir. 8. yy'da kullanılan Proto-Nors dilinden türemiştir.

Halliwell (El yazması)

Hallivell yazması, Regius şiiri olarak da bilinir. Bilinen ilk masonik belgedir.

Guido Cavalcanti

Guido Cavalcanti (d. 1255, Floransa - ö. 29 Ağustos 1300, Floransa), İtalyan şair. Dolce Stil Nuovo (Tatlı Yeni Üslup) akımının önde gelen şairlerindendir. Günümüze 52 şiiri ulaşmıştır.

Giresun Kalesi

Giresun kalesi kentin kuzeyindeki yarım adanın kente hakim tepesi üzerinde yer almaktadır. Kalenin günümüze kadar gelebilen kalıntıları merkez kule ve ona bağlı güneydeki sur duvarlarıdır. Sur duvarlarının tabanındaki dikdörtgen büyük blok taşlardan yapıl...

İsveç'deki şehirler listesi

Bu madde, İsveç'te yer alan kentler ile ilgilidir.

Yağda

Yağda, Mersin ilinin Erdemli ilçesine bağlı bir köydür.

Osmanlı Kronolojisi

Osmanlı İmparatorluğu kronolojisi:

Makedonya Türkleri

Makedonya Türkleri.Eski Yugoslavya toprağı olan Makedonya Cumhuriyeti`nde yaşayan Türklerdir.Çoğu buraya Osmanlı Devleti zamanında yerleşmiştir.

Le Viandier

``Le Viandier`` ya da yaygın biçimiyle ``Le Viandier de Taillevent`` büyük çoğunluğu Fransız aşçı ve yazar Guillaume Tirel tarafından kaleme alınmış olan bir yemek tarifi koleksiyonudur. İlk sürümü 1300 yılında Tirel doğmadan 10 yıl önce çıkmasına rağmen...

Karamanoğlu beylerinin listesi

Aşağıda; 1250-1487 yılları arasında Anadolu'da hüküm süren beyliklerden biri olan Karamanoğulları Beyliği beylerinin listesi bulunmaktadır.