Etiket: 1573

Peskadores

Pescadores Adaları, P'enghu Adaları olarak da bilinir, Tayvan'ın yaklaşık 50 km batısında, 90 kadar küçük adadan oluşan ve Tayvan'a bağlı olan takımada. Tayvan'dan P'enghu Boğazıyla ayrılır.

Aşikaga şogunluğu

Aşikaga şogunluğu, 1338`den 1573`e değin Japonya`ya egemen olan şogunluktur. Adı Japonya`nın Aşikaga kentinden gelmektedir. Aşikaga Takauci tarafından kurulmuştur. Diğer önemli şogunları şunlardır: Aşikaga Tadayoşi, Aşikaga Yoşimitsu, Aşikaga Yoşimasa.

Aşikaga Takauci

Aşikaga Takauci (d. 1305, Japonya - ö. 7 Haziran 1358, Kyoto, Japonya), imparatorluk hükümetini devirerek 1338`den 1573`e değin Japonya`ya egemen olan Aşikaga şogunluğunu kuran savaşçı ve devlet adamı. İmparator, Aşikaga şogunluğu sırasında da yalnızca si...

Aşikaga Tadayoşi

Aşikaga Tadayoşi (D. 1306, Japonya - ö. 13 Mart 1352, Kamakura, Japonya), yönetici ve asker. 1338`den 1573`e değin Japonya`ya egemen olan Aşikaga şogunluğunun kurucusu, ağabeyi Aşikaga Takauci`nin pek çok zaferinin hazırlayıcısıdır.

Uyvar

Uyvar ya da Slovakça adıyla Noví© Zámky güneybatı Slovakya`da yer alan bir kenttir. Nüfusunun dörtte biri Macar asıllı olan kent 16. yüzyılda Osmanlılara karşı savunma amacıyla inşa edilmiş bir kalenin etrafında kurulmuştur.

Kanlı Konsey

Kanlı Konsey (Felemenkçe: Raad Van Beroerten veya Bloedraad, İspanyolca: Tribunal de los Revoltosos) İspanyol genel valisi Alba 3. Dükü'nün 1567 yılında Felemenk'te kurduğu özel mahkemedir. Mahkeme, ayaklanmaya meğilli kişilere ya da ayaklanma yapma kuşku...

İsperih

Kemallar (Bulgarca: Исперих, trl: Isperih), kuzey doğu Bulgaristan'da, Razgrad iline bağlı bir şehirdir. Deliorman bölgesinin bir parçasıdır.

Kurtadam

Bir insanın bir hayvan, özellikle de kurt biçimine girebilmeye yetenekli olması, kurt adam söylencesinin çıkış kaynağı hakkında yeterli bir açıklama değildir. Çok eskiden beri çeşitli kaynaklarda ve toplumlarda kurt adam öykülerine rastlanmaktadır.

Koca Sinan

Mimar Sinan veya Koca Mi'mâr Sinân Âğâ (Sinaneddin Yusuf - Abdulmennan oğlu Sinan) (Osmanlı Türkçesi: قوجه معمار سنان آغا), Osmanlı baş mimarı ve inşaat mühendisi. Osmanlı padişahları I.

Kemaller

Kemallar (Bulgarca: Исперих, trl: Isperih), kuzey doğu Bulgaristan'da, Razgrad iline bağlı bir şehirdir. Deliorman bölgesinin bir parçasıdır.

Kemallar

Kemallar (Bulgarca: ``İsperih``), kuzey doğu Bulgaristan`da, Razgrad iline bağlı bir şehirdir.

1578

1578 yılı olayları, ölümler, doğumlar ve diğer önemli gelişmeler