Etiket: 1824

Şili kültürü

Şili kültürü gelişme sürecinde bölgesel farklılıklar gösterir. Kuzey Şili, İnka İmparatorluğu için önemli bir kültür merkezi iken, Orta ve Güney Şili bölgelerinde de yerel Mapuçe ve diğer Araukanyalı kültürler gelişmiştir.

Max Bezzel

Max Friedrich William Bezzel (4 Şubat 1824-30 Temmuz 1871) 1848 yılında 8 vezir bulmacasını yaratmış bir Alman satranç oyuncusudur.

Hatice Sultan (III. Mustafa'nın kızı)

Hatice Sultan (15 Haziran 1766 - 17 Temmuz 1821), Osmanlı Padişahı III. Mustafa'nın kızı, III.

Alexandre Dumas (oğul)

Alexandre Dumas, oğul (27 Temmuz, 1824 - 27 Kasım, 1895) Fransız yazar.

Bahçesaray Çeşmesi

Bahçesaray Çeşmesi (Rusça:Бахчисарайский фонтан, Bahçisarayskiy Fontan diye okunur.) Puşkin`in bir şiiri. Puşkin sürgün yıllarında Tatarların Hansaray`ında ki Gözyaşı Çeşmesinden etkilenilerek yazılmıştır. Rus orduları burayı istila ed...

Ziya Gökalp Müzesi

Ziya Gökalp Müzesi, Diyarbakır`lı sosyolog, yazar Ziya Gökalp`in doğduğu evdir. 23 Mart 1956 tarihinde müze olarak ziyarete açılmıştır. Yazarın kişisel eşyaları ve belgelerinden oluşan kolleksiyonlar ile yörenin etnografik eserleri sergilenmektedir.

Portland çimentosu

Portland çimentosu çoğunlukla gri renklidir. Sanayide büyük çapta organik maddelerden (kil, kum ve demir cevheri) üretilir.

Piculus

Piculus, ağaçkakangiller (Picidae) familyasından içinde 9 tür ağaçkakan barındıran bir kuş cinsidir.

Patagona gigas

Dev sinek kuşu (Patagona gigas), bir kolibri türüdür.

Manchester Üniversitesi

Manchester Üniversitesi 22 Ekim 2004 tarihinde The Victoria University of Manchester ve The University of Manchester Institute of Science and Technology (UMIST) üniversitelerinin birleşmesiyle oluşturulan bir kurumdur. Bu birleşme ile Manchester'ın en büy...