Etiket: 24 Aralık

Yerel magnitüd ölçeği

Richter ölçeği ya da yerel magnitüd ölçeği, sismoloji´de kullanılan, dünya genelinde meydana gelen depremlerin aletsel büyüklüklerini ve sarsıntı oranını (magnitüd, İngilizce: magnitude) belirleyen ve sınıflara ayıran uluslararası ölçüm birimi.

Tülin Özen

Oyuncu

Töb-Der

TÖBDER ``(Tüm öğretmenler birleşme ve dayanışma derneği)``, 12 Mart 1971 Muhtırası ndan sonra kurulmuş, 200 bin öğretmenin üye olduğu, Türkiye`nin gelmiş geçmiş en büyük öğretmen örgütlenmesidir. Kuruluşuna Köy Enstitüleri kökenli bir çok öğretmen öncülük...

Sessiz gece, kutsal gece

Sessiz gece, Kutsal gece en ünlü Noel şarkıları biridir.

Serkan Altunorak

Serkan Altunorak (d.

Renaud Garcia-Fons

Renaud Garcia-Fons (d. 24 Aralık 1962, Paris, Fransa) folk ve caz müzik yapan çağdaş kontrbasçı.

Ragıp Tartan

Ragıp Tartan (d. 1916), Danıştay başkanı.

Peyo

Pierre Culliford(25 Haziran 1928 - 24 Aralık 1992) Peyo olarak bilinir. Belçikalı karikatüristin en çok bilinen eseri ``Şirinler``dir.

Münir Ülgür

24 Aralık 1917`de İstanbul`da doğdu. 1941`de Yüksek Mühendis Mektebi`nin Elektromekanik şubesini Yüksek Mühendis olarak bitirdi ve aynı tarihte Ölçme ve Elektrik Makinaları Laboratuvarına asistan olarak atandı. İTÜ`ye bağlı teknik okulun kuruluşunda çalış...

John (İngiltere kralı)

Yurtsuz John (24 Aralık 1166 – 18/19 Ekim 1216), 1215'te Magna Carta'yı imzalayan İngiltere kralıdır. John yaptığı işkencelerin üstüne anavatanı olan İngiltere'den sürgün edilmiştir.

Göller, Çatalpınar

Çatalpınar, ismini kışın köy içerisinde tarlaların sularla kaplanmasıyla oluşan gölden almıştır. Zamanla bu göl kurumuştur.