Etiket: Adriyatik Denizi

Šibenik

Å ibenik Almanca : Sibenning, İtalyanca : Sebenico. Hırvatistan Orta Dalmaçya`da tarihi bir şehir. Krka ırmağının Adriyatik Denizi`ne dökülen bölümüne kurulmuş olan şehrin nüfusu 51,553 `dür (2001).

Prezeve deniz savaşı

Preveze Deniz Muharebesi, 28 Eylül 1538 tarihinde Yunanistan'ın kuzeybatısındaki Preveze'de Osmanlı Donanması ve Papa III. Paulus'ün çabalarıyla bir araya gelen Haçlı donanması arasında gerçekleşen deniz muharebesi.

Makarska

Makarska (İtalyanca: Macarsca, Almanca: Macharscha) Hırvatistan`ın Adriyatik Denizi kıyısında, bölgenin en büyük şehri Split`in 60 km güney doğusunda, turistik kıyı şehri. Makarska`ın nüfusu 13,418 kişidir.

Antik çağda savaş

Antik çağlarda savaş yazılı tarihin başlangıcından antik dönemin sonuna kadar geçen dönemdeki savaş tarzıdır. Avrupa'da Eski Çağ'ın sonu genellikle Batı Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla (476) eş tutulur.

İllirya

İlirya veya İllirya (Arnavutça: Iliria; Sırpça, Makedonca: Илирија; Boşnakça: Ilirija; Latince: Illyricum), antik çağda İlirler adı verilen boyların Balkan Yarımadası'nın batısında, Adriyatik Denizi'nin genel olarak Dalmaçya kıyılarında kurulmuştur. İlirl...

Zadar

Zadar (İtalyanca: Zara, Latince: Iader ya da Iadera) Adriyatik Denizi kıyısında Zadar Bölgesi`nin merkezi olan şehrin nüfusu 82,000 `dir.

Venedik Körfezi

Venedik Körfezi, (İtalyanca; ``Golfo di Venezia``, Slovence; ``Benátsky záliv``), Adriyatik Denizi`nin kuzey kesimini oluşturan girinti.

Sibenik

Šibenik (Almanca : Sibenning, İtalyanca : Sebenico) Hırvatistan Orta Dalmaçya'da tarihi bir şehir. Krka ırmağının Adriyatik Denizi'ne dökülen bölümüne kurulmuştur.