Etiket: Agora

Antik yunanda kadının statüsü

Kadın Antik Yunan'da ebedi küçük gibi görülmüştür; hiçbir yasal yetkisi yoktur. On beş yaşından itibaren babası tarafından evlendirilebilir.

Antik Yunanistan'da kadın

Kadın Antik Yunan`da ebedi küçük gibi görülmüştür; hiçbir yasal yetkisi yoktur. On beş yaşından itibaren babası tarafından evlendirilebilir. Asla bir mal edinemez. Eğitimi daha çok ev işleriyle ilgilidir.

Antik Yunanistan'da ekonomi

Antik Yunanistan'da ekonominin en önemli özelliği Yunanistan'ın yetersiz topraklarında tarımın öne çıkan önemidir. Daha sonra, MÖ 6. yüzyılda sanatçılık ve deniz ticareti başta olmak üzere alım-satım işleri gelişmeye başladı.

Antik Yunan'da kadın

Roma Yunanistanı

Yunan tarihi

Hyllarima

Bergama Krallığı

Pergamon Krallığı veya Bergama Krallığı, (Yunanca:Βασίλειο της Περγάμου) Batı Anadolu'da başkent Pergamon (bugünkü Bergama) olmak üzere kurulmuş devlettir. Krallığın kurucusu I.

Çeşme, İzmir

Çeşme ilçesi, İzmir ilinin batısında yer alır. Doğudan Urla, kuzeyden Karaburun, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrilidir.

Timuçin Özyürekli

Timuçin Özyürekli 19 Ağustos 1950`de Turgutlu`da doğdu. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi`ni bitirdi. Şiir ve yazıları Agora, Broy, Cumhuriyet Dergi, Demokrat İzmir Sanat Eki, Devrimci Kültürde Çıkış, Dönemeç, Edebiyat 81...

Bergama (kenti)

İzmir ilinin ilçesiyle ilgili bilgi için Bergama, İzmir maddesine bakınız.

Aigai (Aiolis) Antik Kenti

Aigai, Manisa ili, merkez ilçeye bağlı Köseler Köyü’nün 2 km güneyindeki Gün Dağı’nın üzerinde, kısmen ayaktaki harabelerden ibaret bir antik kenttir.

Aghora

Agora (Yunanca : Ἀγορά, Agorá), antik Yunan kentlerinde, şehirle ilgili politik, dini, ticari her türlü faaliyetin gerçekleştiği, tüm kamu binalarının etrafında sıralandığı halka ait geniş açık alan olup, Helenistik dönemde şekillenip Roma İmparatorluğu’n...

Antik Yunanistan

Hiç şüpesiz doğu kültürünün batıya ulaşmasını sağlayan bu dönem M.Ö. 700 ila 146 arasındadır.

Selinus

Alanya'ya yaklaşık 45 km. uzaklıkta bulunan Gazipaşa İlçesi'nin 3 km. güneyindedir.