Etiket: Ahşap

İnka mimarisi

İnka mimarisi üç temel kavram üzerine kurulmuştur: Hassaslık, kullanışlılık ve sadelik. İnka mimarisinin temel anlayış prensibi "Az çoktur!" olmuştur.İnka mimarisindeki en baskın biçim basit ancak zarif ve mükemmel bir şekilde kullanılmış olan "ikizkenar...

Palet (Ambalaj)

Palet, dış ambalajın en önemli parçası olup, paketlenmiş ürünlerin forklift ya da transpalet aracılığı ile kolaylıkla taşınabilmesi için ahşap, plastik, metal veya bunların bileşiminden hazırlanmış malzemelerdir. Genellikle ahşap malzemeden üretilen palet...

Devrim Erakalın

Devrim Erakalın, (d. 1960, İstanbul) Ahşap oyma sanatçısı.

Demirtaşpaşa Camii

Demirtaşpaşa Camii (``Takyeciler`` veya ``Tâkvacılar Camii`` de denir), Kütahya`da cami. Bedestan yakınında yer almaktadır.

Ahşap oyma sanatı

Oyma, ahşap malzeme üzerine yapılan bir çizimin özel kesici aletlerle istenmeyen yerlerinin yontulması ile elde edilmesi sanatıdır.

Ahşap işciliği

Orta Asya kurganları ve Pazırık kazıları bulgularına göre, Türkler ahşap işleriyle eskiden beri ilgilenmektedir. Anadolu'da Selçuklu döneminde gelişmiş olan kendine özgü bir şekil almıştır.

Ahşab

Ahşap, tarih öncesi çağlardan beri insanların yapı yapmakta kullandığı en eski ve en yaygın yapı malzemelerindendir.

Çivi (gereç)

Çivi Ahşap ya da plastik malzemeleri bir daha açılmamak üzere birleştirmek için kullanılan birleştirme aygıtıdır. Bir ucu sivri uçlu ince çubuk benzeri parçanın diğer ucunda çekiç ile vurulabilecek bir başlık vardır.