Etiket: Akira Kurosawa

Nagasaki'ye atom bombası saldırısı

Nagasaki'ye atom bombası saldırısı, Amerika Birleşik Devletleri'nin II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde Japonya'nın Nagasaki şehrine atom bombası atması olayıdır.

Altın Palmiye

Altın Palmiye (Fransızca: Palme d'Or, İngilizce: Golden Palm), Cannes Film Festivali'nin yarışmalı bölümünde verilen festivalin en büyük ödüldür.

BAFTA En İyi Yönetmen Ödülü

BAFTA En İyi Yönetmen Ödülü kazananların listesi;

BAFTA En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü

BAFTA En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü kazananlar ve adaylar;

Film yönetmenleri listesi

Aşağıda soyadlarına göre alfabetik olarak film yönetmenleri listesi yer almaktadır.

Dersu Uzala (film)

Dersu Uzala (Дерсу Узала), Akira Kurosawa tarafından yönetilmiş 1975 Sovyet-Japon ortak yapımı bir filmdir. Daha önce çevrilen aynı isimli 1961 Rus yapımı bir film de vardır.

Dersu Uzala

Dersu Uzala (Rusça: Дерсу Узала), Akira Kurosava tarafından yönetilmiş 1975 Sovyet-Japon ortak yapımı bir filmdir. Daha önce çevrilen aynı isimli 1961 Sovyet yapımı bir film de vardır.

Kara film

Kara film (Fra., film noir), öncelikle, kahramanlarını çürümüş ve itici algılanabilecek bir dünyanın içine yerleştiren Hollywood suç filmlerini tanımlamak için kullanılan bir sinema terimi. Hollywood'un klasik kara film dönemi, 1940'ların başından 1950'le...

John Ford

John Ford (d. 1 Şubat 1894 - ö. 31 Ağustos 1973), ABD'li yönetmen. Stagecoach ve The Searchers gibi kovboy filmleriyle tanınır. En iyi yönetmen Oscarını, 1935, 1940, 1941 ve 1952 yıllarında kazanmıştır.

film noir

Kara film (Fransızca: film noir), öncelikle, kahramanlarını çürümüş ve itici algılanabilecek bir dünyanın içine yerleştiren Hollywood suç filmlerini tanımlamak için kullanılan bir sinema terimidir. Hollywood'un klasik kara film dönemi, 1940'ların başından...