Etiket: Alçı

Seramik sağlık gereçleri

Seramik sağlık gereçleri, seramikten yapılmış ve genellikle banyo ve tuvaletlerde kullanılan aşağıdaki malzemelere verilen addır. Bu malzemelerin en önemli özelliği kil, kaolen, kuvars, feldspat gibi inorganik maddelerin akışkan çamur haline getirilip, al...

Alcı (anlam ayrım)

Alcı: Eski Türklerde doğum yapmış kadınları albasmasına karşı koruyan kişilere denirdi. Alcı, Sorgun: Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

Alcı, Sorgun

Alcı, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

Şadi Çalık

Mehmet Şadi Çalık (d. 1917, Kandiye - ö. 24 Aralık 1979, Girit), Türk heykeltraş.

Erkekli, Sorgun

Erkekli, Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı bir köydür.

İsa Behzat

İsa Behzat (1875-1916). 1893`te Sanayi-i Nefise`ye girmiş, 1898 yılında heykel bölümünü bitirmiştir. 1913`te Yıldız Çini Fabrikası`nın başına getirilmiştir. Heykelin yanı sıra tiyatroyla da ilgilenmiştir.

Yenikapı

Eski adı Pörnek yeni adı Yenikapı, Afyon ili Emirdağ ilçesine bağlı bir köydür. Pörnek aşireti Türkmen boyudur. ALCI` lar, Şamat`lılar, Kipriler bu boyun içinde yer alır. Şamat Müslümanlar Lübnan`a eskiden Şam` a (=Suriye)bağlı anlamında ŞAMAT derlerdi. Ş...

The White House

Beyaz Saray (İngilizce: The White House), Amerika Birleşik Devletleri devlet başkanlarının Washington'da bulunan resmî ikametgâhıdır. İngilizce ismi 'White House' yani 'beyaz ev' olmasına rağmen, Türkçeye 'Beyaz Saray' diye tercüme edilmiştir.

Rölyef nedir

Kabartma veya diğer adıyla rölyef, yüzey üzerine yapılan yükseltme ya da çökertmelere denir. Alçak ve yüksek rölyef olmak üzere ikiye ayrılır.

Pörnek

Yenikapı kavramı birden fazla anlam taşıyabilir:

Pornek

Yenikapı kavramı birden fazla anlam taşıyabilir:

Küçüksu Sarayı

Küçüksu Kasrı veya Göksu Kasrı, İstanbul'un Küçüksu semtinde, Göksu Deresi ile Küçüksu Deresi arasında, Boğaziçi'nde Üsküdar-Beykoz sahilyolu üzerinde yer alan kasır. Sultan Abdülmecit tarafından Nigoğos Balyan'a yaptırılmış, inşaatı 1856 yılında tamamlan...

Alçıpan

Duvar veya asma tavan yapımında kullanılmak üzere alçıdan imal edilmiş iki tarafı kağıt kaplı olan levha, genel adıyla kartonlu alçı levha.