Etiket: Anadolu Selçukluları

Sinop Kalesi

Sinop Kalesi, Sinop kentinin bulunduğu yarımada üzerinde kurulu kaledir. Kale, İÖ 7. yüzyılda da kenti korumak amacıyla kuruldu. Roma, Bizans ve Anadolu Selçukluları döneminde birkaç kez onarıldı. Günümüzde hâlâ özelliğini koruyan kalenin duvarları 2.050...

Çal, Denizli

Çal Denizli ilinin kuzeydoğusunda yer alan Uşak iline sınırı olan ve il merkezine 64 km uzaklıkta bulunan ilçe.Çal adı kayı boyu türkleri arasında sıkça kullanılır. Mayalanmak, sürmek, yüksek yer, yaylak anlamlarını taşır.

Tosya, Kastamonu

Tosya, Kastamonu ilinin bir ilçesidir.

Nasreddin Hoca - Nasrettin Hoca

Nasreddin Hoca (d. 1208 - ö.

Muhassıl

Devlete ait vergi ve resimleri tahsil ile mükellef olan memurlar hakkında

Konya Ereğli

Ereğli,, Konya ilin güneydoğusunda yer alan Aksaray, Niğde, Karaman ve Mersin'e sınırı olan ve Konya'ya 147 km uzaklıkta bulunan ilçe. Ereğli adını; Bizans İmparatoru Herakliyüs adı ise Yunan mitolojisinde yarı tanrılaşmış bir kahraman olan Herakles'ten g...

Kiğı, Bingöl

Kiğı, Bingöl ilinin bir ilçesidir. Yüzölçümü 438 km²`dir. Bu alan il yüzölçümünün yüzde 5,39`udur. Deniz seviyesinden yüksekliği 1700 metredir. İl merkezinden uzaklığı 75 kilometredir. Bölge tamamen engebelidir ve büyük bir bölümü ormanlarla kaplıdır.

Hoca Nasrettin

Nasreddin Hoca (d. 1208 - ö.

Hoca Nasreddin

Nasreddin Hoca (d. 1208 - ö.

Ereğli, Konya

Ereğli, Konya ilin güneybatısında yer alan Aksaray,Niğde ve Karaman`a sınırı olan ve il merkezine 147 km uzaklıkta bulunan ilçe.

Emirgazi, Konya

Emirgazi, Konya ilinin bir ilçesidir.

Emirgazi

Emirgazi, Konya ilinin bir ilçesidir.

Divan (politika)

Divan, eskiden İslam devletlerinde, devlet işlerinin görüşülüp karara bağlandığı kurula denirdi. Başlangıçta bir devlet dairesi olan divan, İran devlet geleneğinin de etkisiyle sonradan kurul biçimine dönüştü.