Etiket: Aragón

Sensiz Herşey Renksiz

Kitap bilgi kutusu

İberler

İberler, (İsp. los iberos) antik çağda bugünkü İber Yarımadası'nın doğusunda ve güney doğusunda yaşamış bir halktır.

Región de Murcia

İspanya 17 özerk bölgeye (comunidad autónoma, çoğul comunidades autónomas) ayrılmıştır. Murcia (Región de Murciaresmi olarak),özerk bölgelerden biridir ve İspanya'nın Güneydoğu Akdeniz kıyılarına sahiptir.

Katalonya Özerk Bölgesi

Katalonya, (Katalanca: Catalunya;Fransızca:Catalogne;Oksitanca:Catalonha;İspanyolca:Cataluña) İspanya'nın kuzey doğusunda bulunan özerk bir bölgesidir. Akdeniz boyunca 580 km sahili vardır.

Galiçya (İspanya)

Galisya ya da Galiçya (Galiçyaca: Galiza veya Galicia, İspanyolca: Galicia), İspanya'da bulunan özerk bir bölgedir. Bölgenin yüzölçümü 29.574 km², nüfusu ise 2.738.000 kişidir.

Comunidad Valenciana

Comunidad Valenciana Valensiyaca :Comunitat Valenciana.İspanya `nın doğusunda Özerk Bölge.Başkenti Valensiya şehridir.Bölge idari olarak 3 ile bölünmüştür.Alanı 23,255 km² nüfusu 4,806,000 kişidir.Bölge Başbakanı Francisco Camps `dır.

Bask Ülkesi

Bask Bölgesi, İspanya'nın kuzeyinde özerk bölge. Yüzölçümü 7,234 km² nüfusu ise 2,125,000 kişidir.

Balear Takımadaları

Balear Adaları Özerk Topluluğu İspanya'ya bağlı beş büyük ve onları çevreleyen birkaç küçük adadan oluşan bir özerk bölgedir. Tüm İspanya'nın resmi dili olan İspanyolca ile birlikte Katalanca da bu bölgede resmi dildir.