Etiket: Astım

Petidin

İlaç

Palinolog

Botanik biliminin bir alt dalı olan palinoloji, polen sporlarını araştıran bilim dalının adıdır. Palinoloji terimi ilk kez Hyde ve Williams tarafından 1944'de kullanılmıştır.

Metilmorfin

Kodein (metilmorfin) afyondan elde edilen ve analjezik, antitussif ve antidiyareik özellikleri olan bir opioiddir. Kodein sülfat ve kodein fosfat olarak pazarlanmaktadır.

Doğuştan gelen bağışıklık

Doğuştan gelen bağışıklık sistemi ya da doğal bağışıklık, diğer organizmaların enfeksiyonlarına karşı spesifik olmayan yolla koruma yapan ev sahibinin savunmasındaki hücreleri ve mekanizmaları kapsayan bir bağışıklık sistemi çeşididir.

Bronkodilatör

Astım tedavisinde kullanılan ve bronkodilatasyon yaparak etki gösteren bir Astım ilaçları alt grubudur. Bronşları genişleterek oksijen alımını artırırlar.

Astım ilaçları

Astım ilaçları ya da diğer deyişle Antiastmatik ajanlar astım tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Genellikle tedavi bronkodilatasyon yapan ilaçlarla sağlanır.

Aretaeus

Aretaeus, 80 ya da 81 doğdu, 130 ile 138 arasında öldü, Kapadokya`da yaşamış olan ve Roma ve İskenderiye`de de çalışmış olan bir Yunan bilginidir. Aretaeus migren baş ağrısını, şeker hastalığı, astım ve trigeminal nevralji ilk kez tanımlayan hekimdir.

Halit Çelenk

Halit Çelenk (d. 1922, Antakya, Hatay - ö.

Damlataş Mağrası

Damlataş Mağarası, Antalya'nın Alanya ilçesinde deniz kıyısında bir mağaradır. Alanya şehir merkezine 3km uzaklıkta bulunmaktadır.

Confidence Man (Lost)

Lost dizisi 1. sezonunun 8. bölümüdür. 10 Kasım 2004'te yayınlanan bölümün yazarı Damon Lindelof, yönetmeni Tucker Gates'dir.

Buteyko yöntemi

Buteyko Yöntemi veya Buteyko Nefes Tekniği, başta astım olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarda kullanılmak üzere Rus dostor Konstantin Pavlovich Buteyko (Russian: Бутейко) tarafından geliştirilen bir grup nefes tekniğini içeren tamamlayıcı tıp terapisi. Yön...

Buhar odası

Buhar odası otellerde,tatil köyünde,fitness salonlarında sıkça bulunan bir kabin\odadır.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi (sadece apne olarak da bilinir), uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalık. Uyku apnesi uykuda hava akımının en az 10 saniye süreyle normal değerinin %20`sine ve daha al...

Tuzluca, Iğdır

Tuzluca, Iğdır ilinin bir ilçesidir. 1991`de Iğdır`ın Kars`tan ayrılarak il olmasından önce bu ilçe Kars`a bağlıydı.

Stres (tıp)