Etiket: Asteğmen

NATO ordularının subay rütbe dereceleri ve işaretleri

NATO üyesi ülkelerin rütbe karşılaştırma çizelgesi:

Galip Vardar

Türk Tarihçi ve Eğitimci (Serez 189x - İstanbul 1958)

Fullmetal Alchemist Devlet Askeriyesi

Bu madde anime Fullmetal Alchemist’te görülen ve Ulusal Simyacı olan karakterler hakkında bilgiler içermektedir. Amestris’in kurgusal ülkesinde Başkomutan hem askeriyeyi hem de ülkeyi yönetmektedir.

Türk Silâhlı Kuvvetleri

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti devletini dıştan gelebilecek olan her türlü tehdide karşı savunma görevini üstlenmiş olan silahlı devlet kuvvetidir. Yaptırım gücünü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alır.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı

Türk Kara Kuvvetleri (Komutanlığının adı: Kara Kuvvetleri Komutanlığı), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin en büyük kuvvetidir. Türkiye Cumhuriyeti'ni içten veya dıştan korumakla görevli en büyük ordusudur. Komutanlığını şu an Orgeneral Işık Koşaner yapmaktadır.

Hasan Kundakçı

Hasan Kundakçı, (1937 Afyon Sandıklı), Emekli Korgeneral.

Türk Ordusu

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Türkiye Cumhuriyeti devletini içten ve dıştan gelebilecek olan tehditlere karşı savunma vazifesini üstlenmiş olan silahlı Devlet kuvvetidir. Yaptırım gücünü, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'ndan alır.

yedek subay

Yedek subay Türk Silahlı Kuvvetleri`nde Asteğmen rütbesiyle askerlik görevlerini yapan üniversite mezunlarının genel adıdır. Yedek subaylar, hizmet sürelerini başarıyla bitirdikten sonra Teğmen rütbesiyle terhis edilirler.

Tsk

rütbe

Rütbe Sıra, derece, mertebe; devlet memurlarıyla halktan bazılarına verilen paye, ünvan. Askerlikte emir ve komuta zincirini çalıştırmak ve disiplini koruyabilmek için rütbe ihdas edilmiştir. Ayrıca hükümet emirlerinin yerine getirilmesi için amirle, memu...