Etiket: Astsubay

Astsubay Kıdemli Kademeli Başçavuş

Astsubay Başçavuş rütbesi süresi bitince astsubaylar emekliye sevk edilir. Emekli olmayıp devam edenlere kademe verilir. Rütbe işareti sağ kolun bileğine yakın dikdörtgen çizgidir.

Ast subaylık

Astsubay, silahlı kuvvetlerde emir-komuta, eğitim, sevk, bakım, muharebe gibi çok çeşitli görevleri yerine getiren er ve erbaşlardan kıdemli, subaydan kıdemsiz rütbeli asker.

Özel kuvvetler

"Özel Kuvvetler" ya da "Özel Hareket Kuvvetleri" düşmanın güvenlik güçlerine ve silahlı birliklerine keşif harekatı, gözetleme, düşman birliklerinin durumu, sayısı gibi özel taktik beceri gerektiren görevleri üstlenen; çok yönlü ve çevik bir silahlı birli...

Uboot Type VII

Uboot Type VII, II. Dünya Savaşında 1933 yılı ile 1945 yılları arasında kullanılan Alman denizaltı modeli.

Hulusi kantmen

Hulusi Kentmen (20 Ocak 1912, Tırnova - 20 Aralık 1993, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema oyuncusu. Deniz Kuvvetlerinde astsubay rütbesiyle görev aldı.

İç Hizmet Kanunu

İç Hizmet Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görev ve yetkileri tanımlayan yasalar bütünü.

Uzman Çavuş

Uzman Çavuş En az lise veya dengi okul okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayanlardan, muvazzaflık hizmetini müteakip Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arz eden teknik ve kritik görev yerlerinde görev yapan, bu kanun esasla...

Uzman Onbaşı

Uzman Onbaşı En az ilköğretim okulu mezunu olup muvazzaflık hizmetini müteakip, Türk Silahlı Kuvvetlerinin devamlılık arzeden teknik ve kritik uzmanlık görev yerlerinde istihdam edilenlerdir. Uzman erbaşlar Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı (Sosyal Güven...

Uzman Jandarma Çavuş

Uzman Jandarma, Ankara Jandarma Okullar Komutanlığı Uzman Jandarma Okulu (JANU)'nu başarı ile bitiren Uzman Jandarma çavuştan Uzman Jandarma sekizinci kademeli çavuş rütbesine sahip asker kişilerdir.

Uzman Erbaş

Uzman Erbaş`lar Uzman Onbaşı ve Uzman Çavuş rütbesine haiz asker kişilerdir.

Kıdemli Üstçavuş

Astsubay Kıdemli Üstçavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Üstçavuş ile Astsubay Başçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir. 2 Eylül 1993 yılına kadar Subaylığa geçiş sınavına girmek isteyen Astsubayların, rütbe ilerlemesi yapamaması vb.

Kıdemli Çavuş

Astsubay Kıdemli Çavuş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde rütbesi Astsubay Çavuş ile Astsubay Üstçavuş arasında bulunan astsubay rütbesidir. Kıdemli Çavuşlar K.K.K.