Etiket: At

Sunguroğlu

Sunguroğlu Yavuz Bahadıroğlu'nun ilk romanıdır. Toplam 10 ciltten oluşur.

Kırgızistan'da ulaşım

Ülkenin dağlık yerşekillerinden ötürü büyük ölçüde kısıtlanmıştır. Yollar yüksekliği 2000 metre ve üzerini bulabilen rakımlar ve dik vadilerden dolayı sık sık viraj yapmak durumundadır.

Eşlenkleme

→Bu madde "pazar alanında klonlama" üzerinedir.

Evcil kedi

Evcil kedi (Felis catus ya da Felis silvestris catus), küçük, genelde tüylü, evcilleştirilmiş, etobur memeli. Genelde ev hayvanı olarak beslenenlere ev kedisi, ya da diğer kedigillerden ve küçük kedilerden ayırmak gerekmiyorsa kısaca kedi denir.

Ağaç kültü

Ağaç inancı birçok doğa inançlarının barındırdığı animizimde, ağaçların saygı gösterilmesi gereken bir ruha sahip oldukları, ve ağaçlara gösterilen saygı, bereketi etkilediğine inanmaktan kaynaklanan bir kült'dür. Eski Türklerin ve Moğolların inancı Tengr...

Aurora (mitoloji)

Aurora, Roma mitolojisindeki şafak tanrıçasıdır. Yunan mitolojisinde gül parmaklı Eos olarak geçer.

Asaf alevileri

Asaf alevileri Türkiye topraklarının güneydoğu, özellikle Malatya bölgesinde yaşayan Türkmenlerdir. Asafların Osmanlı topraklarını koruyan askerler olduğu bilinir.

Akıllı Hans

Akıllı Hans (Almanca: der Kluge Hans) 20. yüzyıl başlarında yaşamış, aritmetik işlemler yapabildiği ve zeka gerektiren başka problemleri çözebildiği iddia edilen bir at. Atın sahibi, Almanya'da bir lisede matematik öğretmeni olan Wilhelm von Osten, Hans'a...

And geyiği

And geyiği (Hippocamelus) , geyikgiller (Cervidae) familyasının Güney Amerika'da Andlar'da yaşayan bir cinsidir. Huemuls (tekil: Huemul) olarak da bilinir.

60 pounder

İngiliz 60-pounder 1904 yılında geliştirilen orta kalibre 5 inç (127 mm) bir obüstür. Bu top Birleşik Krallık ordusunun I.

Şamanlar

Şaman (Çuvaşça ve Rusça: Шаман) ya da Kam ruhlarla insanlar arasında iletişim kuracağına inanılan kişidir.

İt (hayvan)

Köpek (Canis lupus familiaris); köpekgiller (Canidae) familyasına mensup, görünüş ve büyüklükleri farklı 400'den fazla ırkı olan, etçil, memeli bir hayvan. Boz kurdun (C.

Zenta yenilgisi

Zenta Muharebesi; Osmanlı İmparatorluğu ile Avusturya orduları arasında, 11 Eylül 1697’de, Tisa Irmağı kıyısındaki Zenta’da yapılan ve Osmanlıların yenilgisiyle sonuçlanan muharebedir.