Etiket: Baskça

VP:TM

Batasuna

Batasuna Baskça :Birlik.Bask Özerk Bölgesi `nde milliyetçi siyasi parti.Parti ETA `nın siyasi kanadını temsil etmektedir.

Bask Ülkesi Sosyalist Partisi

Bask Ülkesi Sosyalist Partisi Baskça : Euskadiko Alderdi Sozialista - Euskadiko Ezkerra, ya da PSE-EE ; İspanyolca : Partido Socialista de Euskadi - Euskadiko Ezkerra. Bask Özerk Bölgesi`nde siyasi parti. Parti Bask Ülkesi`ndeki en güçlü siyasi partidir.

Bask Ülkesi Komünist Partisi

Bask Ülkesi Komunist Partisi, (İspanyolca : ``Partido Comunista de Euskadi``, Baskça : ``Euskadiko Partidu Komunista``) Bask Özerk Bölgesi `nde siyasi parti. İspanyol Komunist Partisi ile işbirliği içindedir. Bask Ülkesi ve Navarra `da seçimlere katılmakt...

Bask Ülkesi Komunist Hareketi

Bask Ülkesi Komunist Hareketi (Baskça :Euskadi Mugimendu Komunista, İspanyolca : Movimiento Comunista de Euskadi). Bask Ülkesi`nde komunist parti. 1991 yılında Zutik çatısı altına girmiştir.

Bask Ülkeleri Komünist Partisi

Bask Ülkeleri Komunist Partisi (İspanyolca: Partido Comunista de las Tierras Vascas, Baskça: Euskal Herrialdeetako Alderdi Komunista), kısaca EHAK. Milliyetçi ve komünist parti.

Bask Milliyetçi Partisi

Bask Milliyetçi Partisi - Baskça :Eusko Alderdi Jeltzalea (``EAJ``). İspanyolca : Partido Nacionalista Vasco (``PNV``).Bask Özerk Bölgesi nde siyasi parti.

Bask Dayanışması

Bask Dayanışması Baskça :Eusko Alkartasuna.İspanya ve Fransa `da siyasi parti.Partinin kısaltması EA `dır.Parti son yıllarda Bask Sosyaldemokrat kimliği ile siyaset yapmaktadır.Partinin asıl amacı Bask Halkının yaşadığı yerlerde Bağımsız bir Bask Devleti...

İzole diller

İzole dil veya yalıtık dil, başka hiçbir dil ile akrabalığı olmayan bir doğal dildir. En önemli örnekleri: Baskça, Aynuca, Buruşaskidir.

Romans dilleri

Roman dilleri, Hint-Avrupa dillerinin alt birimi, kökeni Roma İmparatorluğu'nun dili Latince olan bütün dilleri kapsar. Dünya çapında Romans dillerini anadili gibi bilen insan sayısı 600 milyondan fazladır.

Oñati

Oñati İspanya'nın kuzeyinde, Bask Özerk Bölgesi içindeki Guipuzcoa ilinde bir kasabadır. Nüfusu 11,000 kişi olan şehir Biskay Körfezi'nden yaklaşık 40 km güneydedir.