Etiket: Batı

İkili devlet sistemi

İkili devlet sistemi eski Türk Devletlerinde uygulanan yönetim biçimi.Ülkenin doğusunu kağan yönetirken batısını hanedandan birinin yönetmesi.Batıyı yönetenlere yabgu ünvanı verilirdi.

Ferâce

Ferace, Osmanlı ülkelerinde, kadınların çarşaftan önce sokakta giydikleri üstlüktür. Bu elbise, uzun kollu, yakasız, bol ve siyah renkte pardesüyü hatırlatan yere kadar uzanır.

Doğanlar Mahallesi, Bornova

Doğanlar Mahallesi, İzmir`in Bornova ilçesinin en eski mahallelerinden biridir. Mahallenin batısında Mevlana mahallesi kuzeyinde Evka 3 mahallesi güneyinde Pınarbaşı semti, doğusunda ise Naldöken mahallesi bulunmaktadır.

Abasklar

eksikAbhazların atası olan Kafkas halkı. Batı Kafkasya`da, Kolhida`nın kuzeyinde otururlardı. Bizans kaynaklarında yurtlarından Abasgia diye söz edilir. Absûa ya da Absne, güney kolları ise Apsil diye adlandırılan Abasgia halkı, 546 yılında hristiyan, dah...

Abaran

Ermenistan`da akarsu; uzunluğu 170 km. Alagöz (Ermenice Aragats) dağının kuzey yamaçlarından doğar; doğudan dolanarak batıya doğru akar ve başkent Erivan`ın güneyinde Aras Nehri`ne karışır.

İzlanda'nın en uç noktaları

İzlanda`nın kuzey, güney, doğu ve batı yönlerinde en uç noktalarını gösteren liste :

İslavlar

Slavlar ya da İslavlar, Avrupa'da yaşayan en kalabalık etnik topluluktur. Daha çok Avrupa'nın doğusunda ve güneydoğusunda yaşarlar.

İpekyoludur

İpek Yolu, (Arapça: طريق الحرير: Çince: 丝绸之路; Farsça: جاده ابریشم; Rusça: Великий Шёлковый Путь; Kırgızca: Zhibek Zholu) Çin'den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa'ya kadar uzanan ve dünyaca ünlü ticaret yoludur. İpek Yolu sadece tüccar...

Slav toplumları

Slavlar ya da İslavlar, Avrupa'da yaşayan en kalabalık etnik topluluktur. Daha çok Avrupa'nın doğusunda ve güneydoğusunda yaşarlar.

Sarayburnu

Sarayburnu, İstanbul'un kuzeybatı köşesinde, Haliç yalısını Marmara Denizi kıyısından ayıran burun.

Saray burnu

Sarayburnu, Fatih - İstanbul'un Fatih ilçesinin bir semti.