Etiket: Betik

Arama robotu

Arama robotu, web robotu, web crawler olarak da bilinir. Web`i otomatik olarak gezen bir program veya betiktir.

Yinelgen

Yinelge (özyineleme), en genel anlamıyla bir yapının (kendi kendine) yinelenmesidir. Özellikle matematik ve bilgisayar biliminde kullanılır.

Yinelge

Yinelge (özyineleme), en genel anlamıyla bir yapının (kendi kendine) yinelenmesidir. Özellikle matematik ve bilgisayar biliminde kullanılır.

Game Maker

Game Maker, Prof. Mark Overmars tarafından Delphi programlama dili ile geliştirilmiş bir oyun yapımı programıdır.

SED (yazılım)

SED, bir akım düzenleyicisi, dosya ya da borudan gelen girdideki temel metin dönüştürmelerini gerçekleştirir. Yani dosya ya da standart girdiden metni okur ve bunu kullanıcının istediği biçime dönüştürerek standart çıktıya okur.

QuarkXPress

QuarkXPress, dünyada en çok tercih edilen ve masaüstü yayıncılıkta endüstri standardı haline gelmiş, Quark Inc. firmasının sayfa tasarım programıdır. QuarkXPress`in Mac OS ve Windows ortamlarında kullanılabilir sürümleri ayrı ayrı üretilmektedir.

Makefile

Make dosyaları bir formdan diğerini çevirme işlemini otomatikleştiren bir araçtır. Bu işlemi, çevrilecek programların ihtiyaç duyacağı diğer programları kontrol ettikten sonra gerekli programları çalıştırarak çevirme işlemini gerçekleştirir.

Bilgisayar virüsü

Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni yada bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer programların dosyaları içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır.

Bilgisayar virüsleri

Bilgisayar virüsü, kullanıcının izni ya da bilgisi dahilinde olmadan bilgisayarın çalışma şeklini değiştiren ve kendini diğer dosyaların içerisinde gizlemeye çalışan aslında bir tür bilgisayar programıdır. Terim genelde kötücül yazılım (malware) denilen g...

ActionScript

ActionScript, Flash geliştiricilerinin sunum seviyesi mantığını tasarlamak için kullandıkları bir betik dilidir. Actionscript ECMAscript üzerine inşa edilmiştir, ECMAscript JavaScript'in esasını oluşturduğu için birçok geliştirici için Actionscript'i anla...

özyineleme

Yinelge (özyineleme), en genel anlamıyla bir yapının (kendi kendine) yinelenmesidir. Özellikle matematik ve bilgisayar biliminde kullanılır.

Emacs

Emacs, özellikle genişletilebilirlik yönünden birbirine benzeyen ve ilişkili metin edtiörlerinin genel adıdır.

Awk

AWK, Alfred Aho, Peter Weinberger ve Brain Kernighan tarafından 1978 yılında geliştirilmiş ve birçok Unix sürümünde (özellikle system v, version 3.1'den sonrakilerde) kendisine yer bulmuş, derleyici olmayan ve yalnızca yorumlayıcı bir programlama dilidir...

Vim

1- VIM ya da açık hali ile Vi Improved - Geliştirilmiş Vi, Bram Moolenaar isimli programcı tarafından yazılmış ve özellikle programcılar, sistem yöneticileri, vs. tarafından çok kullanılan bir metin editörüdür. Söz konusu yazılım açık kodlu, özgür yazılım...