Etiket: Biyokimya

Açil

Asil veya soylu, bazı kültürlerde toplumun ayrıcalıklı en üst katmanına mensup kişi. Doğuştan veya hükümdar buyruğuyla, bazı ayrıcalıklara sahip olan ve özel unvanlar taşıyan kimselere denir.

Α1-Antitripsin

D?v?çi

Çözümlemeli kimya

Analitik kimya Kimya bilimine bağlı ana bilim dallarından biri.

Uç birleştirme (genetik)

Genetikte uçbirleştirme (İngilizce splicing) transkripsiyon sonrasında RNA'daki bazı bölümlerin (intron'ların) çıkartılıp kalan kısımlarının (eksonların) birleştirilmesidir. Ökaryotlarda uçbirleştirme sonucunda prekürsör mesajcı RNA (pre-mRNA) ergin mesaj...

Trihidrik alkol

Gliserin, diğer adı "gliserol" de olan sıvı halde bulunan polar organik bir trihidroksi alkoldür. Hafifçe tatlı, zehirleyici olmayan bir sıvıdır.

Tokoli

Tokoli, E<sub>3</sub> vitamininin diğer adıdır. Bir tokoferol olarak, sebzeler,kırmızı et, ve bütün yağlarda (bitkisel ve hayvansal olmak üzere) bulunur.

Tokoferin

E vitamini ailesinden olan Tokoferin, karaciğer,böbrek,balık,balık yağı,süt,yumurta,et ve mantarda bulunur. E<sub><sub>10 vitaminidir.

Sitokinin

Sitokinin, bitki hücresinin bölünmesini uyaran faktörleri bulmak için yapılan çalışmalar esnasında bulunmuştur. Bu maddelerin hücre bölünmesi yanında birçok fizyolojik olayı kontrol ettiği gözlenmiştir.

Raffinoz

Raffinoz, heksozlardan türeyen bir trisakkarittir. Fruktoz, glikoz ve sakkaroz moleküllerinden meydana gelmiştir. Şeker kamışında, okaliptüs türü ağaçlarda, pamuk tohumunda bulunur. Şeker üretimi esnasında melasta toplanır.

Konrad Emil Bloch

Konrad Bloch

Kolekalsiferol

Kolekalsiferol, bir tür D vitaminidir. Mahuncevizi, ceviz, sebzeler, portakal ve yumurtada bulunur. Kolekalsiferol, D-3 vitamininin de temel ismidir.hayvansal gıdalarda bulunur

Kimyâ

Kimya, maddenin yapısını, özelliklerini, bileşimini, etkileşimlerini ve tepkimelerini araştıran bilim dalıdır. Kimya bilimi daha kapsamlı bir ifadeyle, maddelerin özellikleriyle, maddelerin sınıflandırılmasıyla, atomlarla, atom teorisiyle, kimyasal bileşi...