Etiket: Britanya

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 242 sayılı kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 242 sayılı kararı, Altı Gün Savaşının ardından BM Güvenlik Konseyi tarafından 22 Kasım 1967 günü alınmıştır. Birleşmiş Milletler Sözleşmesinin altıncı bölümüne göre alınmıştır.

Wales bölgesi

Galler (İngilizce: Wales, Galce: Cymru), Britanya'da Birleşik Krallık'a bağlı dört ülkeden biri. Başkenti ve en büyük şehri Cardiff'tir.

Tiyatro DOT

Tickets (film)

Tickets, 2005 İran-İtalya-Britanya ortak yapımı komedi-drama filmidir. Abbas Kiyarüstemi, Ken Loach ve Ermanno Olmi tarafından yönetildi.

Sebasteli Vlas

Sadettin Dilbilgen

Pembe Panter (film, 2006)

Film

Ortakgörü felsefesi

18. Yüzyıl'da Thomas Reid'in temellerini attığı, ardından İskoç Ortakgörü Okulu tarafından geliştirilen, başta bilgi felsefesi ve etik olmak üzere felsefenin tüm alanlarında etkili olmuş gerçekçi felsefe akımı.

Murat Daltaban

Murat Daltaban (d. 1966, Ankara), Türk oyuncu ve tiyatro yönetmeni.

Mau Mau isyanı

Mau Mau isyanı ya da Mau Mau direnişi, 1952 ve 1960 yılları arasında Kenyalı direnişçilerin Britanya sömürgeci yönetimine karşı sürdürdüğü ayaklanma. İsyan askeri açıdan başarısız olmasına rağmen Kenya`nın bağımsızlık sürecini hızlandırdı.

Jütler

Jütler Anglosaksonlarla birlikte kavimler göçü sırasında Danimarka`dan Britanya`ya göç eden kavimlerdendir. Britanya`da angıllar ve saksonlar gibi küçük bir krallık kurmuşlar ancak daha sonra anglosaksonlar tarafından yok edilip asimile edilmişlerdir. Dan...

In-yer-face theatre

In-yer-face akımı

In-yer-face

Suratına tiyatro ya da yüzevurumcu tiyatro (İngilizce: in-yer-face theatre), 1990'larda Birleşik Krallık'taki tiyatro yazarlığında ortaya çıkan şiddet, cinsellik, uyuşturucu, cinayet gibi öğeler içeren oyunlar yazma eğilimine, akımın gözlemcisi olan yazar...