Etiket: C++

Sınama programları

Denektaşı( sınama programı); Bilgisayar mimarisinde bir bileşenin başarımını, o bileşen üzerinde çeşitli sınamalar yaparak ölçmek için çalıştırılan bir veya bir grup bilgisayar programıdır. Denektaşları ile bilgisayarın bir donanımının karakteristik bir ö...

Nesne yönelimli

Nesne yönelimli programlama (NYP), (İngilizce:Object Oriented Programming) özetle bir bilgisayar programlama yaklaşımıdır. Günümüzde pek çok çağdaş programlama dili tarafından desteklenmektedir.

Kabuk Sıralaması

Shell sıralaması (İngilizcesi: Shell sort), bilgisayar bilimlerinde kullanılan bir sıralama algoritmasıdır.

Denektaşları

Denektaşı(sınama programı); Bilgisayar mimarisinde bir bileşenin başarımını, o bileşen üzerinde çeşitli sınamalar yaparak ölçmek için çalıştırılan bir veya bir grup bilgisayar programıdır. Denektaşları ile bilgisayarın bir donanımının karakteristik bir öz...

Bilgisayar mühendisleri listesi

Aşağıda, Dünyaca ünlü bilgisayar mühendislerinin listesini bulabilirsiniz.

Anjuta

Anjuta GNOME masaüstü ortamı için yazılmış bir C, C++ tümleşik geliştirme ortamıdır.

Tümleşik geliştirme ortamı

Tümleşik geliştirme ortamı (TGO), (İngilizcesi:Integrated development environment) bilgisayar programcılarına yazılım geliştirirken yardım eden bir bilgisayar yazılımıdır.

Open Inventor

Open Inventor (aslı IRIS Inventor) SGI tarafından geliştirilmiş olan C++ nesne yönelimli 3B grafik API'sidir. OpenGL için daha yüksek seviyeli programlama sağlamaktadır.

Nyp

Nesne yönelimli programlama (NYP), (İngilizce:Object Oriented Programming) özetle bir bilgisayar programlama yaklaşımıdır. Günümüzde pek çok çağdaş programlama dili tarafından desteklenmektedir.

Donanım sürücüsü

Donanım sürücüsü, işletim sistemlerinde korumalı mod mimarisinde uygulamaların işletim sisteminden bağımsız olarak donanıma erişiminin kısıtlandığı durumlarda donanımla veya işletim sistemi çekirdeği ile haberleşebilmek maksadı ile yazılan kodlardır.

Donanım sürücü

Aygıt sürücüsü veya diğer adıyla donanım sürücüsü, işletim sistemlerinde korumalı mod mimarisinde uygulamaların işletim sisteminden bağımsız olarak donanıma erişiminin kısıtlandığı durumlarda donanımla veya işletim sistemi çekirdeği ile haberleşebilmek ma...

Cephe Yönelimli Programlama

Cephe yönelimli programlama veya görünüm yönelimli programlama, bir programlama yaklaşımıdır. Bütün programlama yaklaşımlarında kodlar uzadıkça, kodların anlaşılabilirliği çok düşmekte, bazen de içinden çıkılmaz bir hal almaktadır.

Çoklu kalıtım

Çoklu kalıtım (multiple inheritance) bir sınıfın iki veya daha fazla üst sınıftan miras almasını sağlar.Pratikte karışıklıklara (miras alınan iki farklı sınıfta aynı isimde değişkenlerin bulunması gibi) sebep olabildiği için [[C++] içinde kullanılabilen b...