Etiket: Casus belli

Osmanlı Suudi Savaşları

Bilgi Kutusu Savaş

Kirte Bağları Muharebesi

Kirte Bağları Muharebesi, Seddülbahir Cephesi’nde girişilen, Osmanlı kuvvetlerinin dikkatini yarımadanın güneyine çekmeyi amaçlayan bir yanıltma taarruzudur. 1915 yılının Ağustos ayı başında, Arıburnu Cephesi’nde bir taarruz harekatı ve Suvla Koyu Çıkarma...

Kanlısırt Muharebesi

Kanlısırt Muharebesi, Anzak Kolordusu'nun 6 Ağustos 1915 tarihinde Kanlısırt'a yönelik taarruzları ile bu bölgede üç gün süren çatışmalardır. Taarruzla Anzaklar Osmanlı siperlerinin bir bölümünü ele geçirmişlerdir.

Hittin Savaşı

Bilgi Kutusu Savaş

Eskişehir Savaşı

Bilgi Kutusu Savaş

Birinci Kirte Muharebesi

Birinci Kirte Muharebesi, Çanakkale Savaşı sırasında Seddülbahir Cephesi’nde İngiliz-Fransız kuvvetleriyle Osmanlı tarafı arasıda gerçekleşen 28 Nisan 1915 tarihli muharebedir.

Birinci Kerevizdere Muharebesi

Birinci Kerevizdere Muharebesi, Çanakkale Savaşı'nın Seddülbahir Cephesi'nde Fransız Kolordusu'nun 21 Haziran 1915 tarihinde başlayan ve iki gün süren çatışmalardır.

Birinci Haçlı seferi

Birinci Haçlı seferi, 1096-1099 tarihleri arasında gerçekleşen tarihteki ilk haçlı seferidir. Katılan orduların miktarı ve sonuçları bakımından en önemli Haçlı seferidir.

Birinci Berberi Savaşı

Kuzey Afrika`da bulunan Fas Sultanlığı;Cezayir,Tunus ve Trablusgarp(şimdiki Libya) Beylikleri ile Amerika Birleşik Devletleri arasında 19. y.y başlarında Kuzeybatı Afrika ve Akdeniz sahillerinde meydana gelen çatışmalardan ilkine Amerikan tarihinde First...

İspanyol Armadası

İspanyol Armadası, 1588 yılında İspanya’nın emrinde, Kuzey Denizi’ni geçerek İngiltere’ye çıkarma yapmayı amaçlayan bir orduya eşlik eden filonun ismi. Katolik İspanya kralı II.

Türk-Gürcü Cephesi

TBMM`nin Gürcü sefiri ile yapmış olduğu 22-Şubat-1921`deki antlaşmaya göre; Gürcüler, Ardahan-Çıldır-Göle-Hanak ve Posof`dan çekilmiş ve 2-Mart-1921 de Posof düşman işgalinden kurtulmuştur.

Türk-Ermeni Cephesi

Türk Ermeni Cephesi veya Doğu Cephesi olarak adlandırılan bu cephede Milli kuvvetlerlerle merkezi Erivan olan Demokratik Ermeni Cumhuriyeti ile yapılmışdır. Sonucunda Gümrü anlaşması sağlanmışdır.==Geçmişi==Ermeni sorununun uluslararası bir sorun haline...

Sina ve Filistin Cephesi

Süveyş Kanalı, Alman Başkomutanlığının harekât planlarındaki önemli hedeflerden biriydi. Almanlar, kanalı ele geçirmek suretiyle İngiltere’nin Hindistan’la irtibatını kesmek ve böylece İngilizlerin Hindistan’dan getirecekleri askerlerle Avrupa Cephesini t...